Gündem Haberleri

  Mübarek’e kızan Mısır dev protestoya hazırlanıyor

  El Cezire/NYT
  11.02.2011 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Perşembe akşamı istifasını bekleyen protestocuların isteğini gerçekleştirmedi. Bu yüzden, bugün Mısır’ın dört bir yanında yüz binlerce insanın sokaklara dökülmesi bekleniyor. Mısır’ın bugüne dek görülen en şiddetli hükümet karşıtı eylemelere sahne olmasından endişe ediliyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

     

  Mısır halkına 17dakikalık bir konuşma yapan Mübarek, 30 yıllık otoriter rejimini sona erdirmesini bekleyenlerin aksine, bazı yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a delege ettive Eylül ayına kadar görevinin başında kalacağını ifade etti.

   

  Mübarek, eylemcilerin beklentilerini karşılamayan konuşmasını bitirmeden, başkent Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda toplanan kalabalık “Defol” diye bağırdı. Mübarek’in istifasını açıklayacağını umarak erkenden sevinen protestocular, Cuma günü, bugüne dek düzenlenen en büyük protesto hareketini gerçekleştirmek için sokaklara inme sözü verdi.

   

  Mübarek’in konuşmasını yapacağı saatlerde, binlerce protestocu Devlet Başkanlığı Sarayı’na yürüdü. Ayrıca Tahrir Meydanı’ndaki hükümet karşıtları, parlamento binasına giden yolları kapattı. Mübarek rejiminin sözcüsü kabul edilen Kahire’deki radyo ve televizyon binalarının ise etrafı sarıldı.

   

  Süleyman’ın Perşembe günü işlerine ve evlerine dönmesini istediği eylemciler, bu çağrıya kulak asmazken, Mübarek’in kararına öfkelenen sendika işçilerinin Cuma günü düzenlenecek eylemlere destek vereceği belirtildi.

   

  Öte yandan, Mısır’daki muhalefetin ana figürü olarak kabul edilen Muhammed El Baradey, Mübarek’in görevinde kalmasında ısrar etmesi sonucunda, “Mısır’ın patlayacağını” söyledi.

   

  ABD CEPHESİ BELİRSİZLİĞE DÜŞTÜ

  ABD Başkanı Barack Obama, Mübarek’in konuşmasını Michigan ziyareti dönüşü esnasında, uçağında takip etti. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Obama’nın Washington’a döner dönmez ulusal güvenlik danışmanlarıyla bir araya geldiğini belirtti.

   

  Obama yönetimi, Mübarek’in açıklamasının ardından geri adım atmış gibi görünüyor. CIA Başkanı Leon Panetta, Perşembe günü Temsilciler Meclisi’nde yaptığı açıklamada, Mübarek’in gün sonunda istifa etmesinin beklendiğini söylemişti. ABD’li yetkililer, Panetta’nın bu açıklamasını gizli istihbarata göre değil, ancak basın kaynaklarına dayandırarak yaptığını belirtti.

   

  Perşembe günü yaşanan kaos, Obama yönetiminin Mısır’daki krizle mücadele etme stratejisini soru işaretleri içinde bıraktı.

   

  ABD, son günlerde Mısır’daki değişim sürecine yönelik ümitlerini Devlet Başkan Yardımcısı Süleyman’a bağlamıştı. Ancak kendisini patronuyla aynı safta tutan Süleyman, Mübarek’in konuşmasının ardından eylemcilere “evlerine ve işlerine dönmelerini ve yabancı uydu kanalarını izlememelerini” çağrısında bulundu.  

   

  Obama yönetimi, dönüşüm sürecinde iyi ilişkileri bulunan Mısır’ın eski istihbarat şefi Süleyman’a güveniyordu. Ancak, Süleyman’ın, Mübarek’e gösterdiği sadakat, dönüşüm sürecinde dürüst bir müzakereci olarak yer alması şansını köreltebilir.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER HABERLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:    
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı