Gündem Haberleri

  MTA’ya yeni görev: Çevre hakemliği

  Çilem KAYA - Merve ERDİL / ANKARA
  05.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), maden arama faaliyetlerinde çevrecilerden aldıkları yoğun tepkilerin ardından yeni bir birim kurmak için harekete geçti.

  Yeni birim, arama yapacak şirketi çevre konusunda izleyecek ve halkı rahatlatacak. En son Kaz Dağları’nda yapılan maden arama çalışmaları sırasında Çevre ve Orman Bakanlığı ve çevre örgütleri ile karşı karşıya gelen MTA, yeni kuracağı birimde ’çevre ve şirketler’ arasında ’hakem’ olacak.

  Şirketlerle görüşüldü

  Maden Arama Yönetmeliği’nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu kapsamında tutulmasının sonucu maden aramalarının çevreye zarar verilmesine neden olan boşluk, MTA’nın yeni kuracağı birimle doldurulmaya çalışılacak. MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Hürriyet’e yaptığı açıklamada birimin amacını şöyle anlattı: "Maden arama çalışmalarına gösterilen tepkilerin ardından şirketlerle görüştük. Yeni bir çevre birimi kurarak, şirket ve çevre arasında hakem olabileceğimizi düşündük. Birimde mühendisler ve uzmanlar yer alacak."

  Taraflar güveniyor

  Hem şirket, hem de madenin arandığı bölgedeki halk arasında köprü olunacak. Bu birimle, faaliyet gösterenler denetlenirken halk de bilgilendirilecek. Yeni çevre birimiyle işletilen sahalar geri kazandırılacak. ’Ağır metaller’in izlenmesi için çalışılacak. MTA, halkın ve madencilerin güvendiği bir isim olduğu için tüm çalışmaları üstlendi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı