Gündem Haberleri

  MSB'den ihale haberlerine yalanlama

  ANKA
  30.07.2007 - 19:50 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanlığı, Bakanlığın açtığı ihaleleri alacak firmaların "Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Derneği" tarafından belirlendiği şeklindeki haberlerin gerçek olmadığını belirtti. Bakanlığın açıklamasında, ihalelerin kanunlar çerçevesinde yapıldığı kaydedildi ve haberlerde ismi geçen şahsın herhangi bir ihale kazanmadığı bildirildi.

  Bakanlığın yazılı açıklamasında haberlerde geçen ihale dosyalarının incelendiği belirtilerek “MSB tarafından gerçekleştirilen tüm ihaleler 4734 sayılı Kamu ihale Kanununun 5’inci maddesine göre açık ihale usulü ile yapılmakta ve istekliler bu işlere ait ihale dosyalarını bedeli karşılığında serbestçe satın alabilmektedir” denildi.

  Açıklamada, Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığının bin 200 kişilik er yemekhanesi inşaatı ile 3. Kolordu Komutanlığı Kuzey Kışla Er Pavyonu inşaatının ihalesinin kanunlara göre yapıldığı ve sözkonusu haberlerde adı geçen Salih Zeki Balaban’ın bu ihaleler ile ilgili bir firmanın temsilcisi olarak ihale dosyası satın aldığını ancak firmanın ihalelere katılmadığı belirtildi.

  Yine aynı haberlerde yer alan 74 Milyon YTL’lik kara havacılık okul komutanlığı helikopter ve uçak bakım hangarı inşaatı ile 20 Milyon YTL’lik GES Komutanlığı Garnizon inşaatına yönelik MSB tarafından herhangi bir ihale yapılmadığını da kaydedildi.

  Telefon görüşmesi metni ile bir inşaat firması ve bir şahsın adının geçtiği haberlerin de incelendiği ifade edilen açıklamada, söz konusu firma ve şahsın Tunceli ve Tuzla işlerine yönelik ihale dosyası satın almadıklarının ve ihalelere katılmadıklarının belirlendiği bildirildi.

  Açıklamada ayrıca, haberlerde ismi geçen Salih Zeki Balaban’ın değişik isteklilerin temsilcisi olarak bazı ihale dosyaları aldığı, bazı ihalelere girdiği, diğer bazı ihalelere katılmadığı ve katıldıklarında da herhangi bir ihaleyi kazanmadığı belirtildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı