Gündem Haberleri

  MSB: Ağca'ya farklı uygulama yapılmadı

  Hürriyet Haber
  14.01.2006 - 20:13 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, Mehmet Ali Ağca'nın sevk zincirine uygun olarak önce Tuzla Piyade Okul Komutanlığı revirine, oradan da hakkında kesin sağlık işlemleri yapılmak üzere GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'ne sevk edildiğini bildirerek, Ağca'ya aynı statüdeki diğer hükümlülere uygulanan işlemlerin yapıldığını, farklı bir uygulamanın söz konusu olmadığını kaydetti.

  Genel Sekreterliğin konuya ilişkin yazılı açıklamasında, dün yayımlanan bir gazetede, “Mehmet Ali Ağca'nın cezaevinden tahliyesini müteakip Pendik Askerlik Şubesi'ne getirildiği, Askerlik Şubesi personelinin tatil günü olmasına rağmen iş başında oldukları ve böylece özel bir muamelede bulunulduğuna” dair bilgiler yer aldığı belirtildi.

  Açıklamada, bu yazı üzerine, konuya ilişkin olarak kamuoyunun doğru olarak bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

  Ağca'nın 06 Mart 1980 tarihinde bakaya kaldığı ifade edilen açıklamada, Malatya İl Emniyet Müdürlüğü'nün 15 Aralık 1988 tarihli yazısıyla Ağca'nın Roma Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunun bildirildiği, Askerlik Kanunu'nun 35/6 maddesi gereği askerliğinin ertelendiği vurgulandı.

  Açıklamada, şöyle devam edildi:

  “Türkiye'ye iade edildiği ve Kartal Cezaevi'ne kapatıldığı öğrenildiğinden, 14 Haziran 2000 tarihinde Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan yazı ile tahliyesinde serbest bırakılmayarak en yakın Askerlik Şube Başkanlığına teslimi istenmiştir.

  Mehmet Ali Ağca'nın avukatı, 05 Ocak 2006 tarihinde Pendik Askerlik Şubesi'ne müracaat ederek, müvekkilinin 12 Ocak 2006 tarihinde şartla tahliye edileceğini ve sağlık durumunun tespiti için hastaneye sevkini talep edeceklerini bildirmiştir. Ayrıca, 06 Ocak 2006 tarihinde Pendik Emniyet Müdürlüğü'nce de Mehmet Ali Ağca'nın 12 Ocak 2006 tarihinde tahliye edileceği bildirilmiştir.

  Bakaya statüsündeyken cezaevine giren ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tahliyesinde derhal askere sevki gereken yükümlüler ile mesai saatleri dışında veya resmi tatil günlerinde ele geçen cezalı yükümlüler için askerlik şubelerinde memurlar arasında icabet nöbeti tutulmaktadır. Aynı zamanda askerlik şube başkanı veya askerlik şube astsubayına her an ulaşılabilecek şekilde tedbir alınmakta ve yükümlülerin askerlik şubesine teslimleri halinde işlemleri yürütülmektedir.

  Yükümlü, 12 Ocak 2006 tarihinde Pendik Askerlik Şubesi'ne teslim edilmiş, rahatsızlığını beyan ettiğinden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nin 7. maddesinin 'Son yoklamada arıza ve hastalıkları gözden kaçanlarla, son yoklama ile sevk tarihi arasında geçen sürede hastalananlar ve askerlik meclisi son yoklaması dışında yoklaması yapılacakların muayeneleri askeri hastanede veya en az iki tabibi bulunan birlik ve kurumlarda yapılır' amir hükmü gereğince sevk zincirine uygun olarak, önce Tuzla Piyade Okul Komutanlığı revirine, oradan da hakkında kesin sağlık işlemi yapılmak üzere GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'ne sevk edilmiştir.

  Mevzuat hükümleri ve yapılan diğer açıklamalardan da anlaşılacağı gibi Mehmet Ali Ağca'ya 12 Ocak 2006 tarihinde aynı statüdeki diğer hükümlülere uygulanan işlemler yapılmış, farklı bir uygulama söz konusu olmamıştır.”  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı