Gündem Haberleri

  Mozart Türkiye'de

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın girişimleriyle Mozart'ın ünlü ‘‘Die Entführung aus dem Serail/ Saraydan Kız Kaçırma’’ operası, 90 dakikalık bir opera filmine dönüştürülüyor.

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Antelope Films ve BBC ortak yapımı olacak filmin yapımcılığını Antelope'un genel müdürü Mick Csaky üstleniyor. Film 2000 yılında CD'si ile birlikte yayımlanmak üzere sinema, televizyon ve video gösterimi için çekilecek.

  Filmin çekimleri Topkapı Sarayı'nın yanısıra İstanbul'un diğer tarihi mekanlarında gerçekleştirilecek...

  Mozart Türkiye'de adlı filmin yönetmenliğini halen New York Metropolitan Operası'nda sahnelenen, Tchaikovsky'nin Maça Kızı operasını ve Londra Savoy Tiyatrosu'nda Shakespeare'in III. Richard'ının da yönetmenliğini yapan ünlü opera, tiyatro ve film yönetmeni Elijah Moshinsky yapacak.

  Filmin müzik kayıtları ise Sir Charles Mackerras yönetiminde, Dundee'deki Caird Hall'da, İskoç Oda Orkestrası eşliğinde tamamlandı. Uluslarası seçkin opera sanatçılarından oluşturulan kadroda, ünlü sopramonuz Yelda Kodallı'nın (Konstanze) yanısıra Paul Groves (Belmonte), Desiree Rancatore (Blonde), Lynton Atkinson (Pedrillo), Peter Rose (Osman) ve Oliver Tobias (Selim Paşa) yer alıyor.

  Mozart Türkiye'de filminin yapım kadrosunda sahne ve kostüm tasarımcılığını Anne Tilby, yapım koordinatörü görevini Justin Johnson yapıyor.

  İstanbul çekimlerine Haziran ayında başlanacak filmin yapım yönetmeni Csaky duygularını şöyle dile getirdi: ‘‘Bu iddiali opera serüveninde BBC'nin ortak yapımcımız olmasından gerçekten memnunum. Ayrıca İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, T.C. Kültür Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun desteklerini almak bana gurur verdi.’’

  Mozart’ın ünlü operası Saraydan Kız Kaçırma 90 dakikalık bir opera filmine dönüşüyor.İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Antelope Films ve BBC ortak yapımı olacak film, Topkapı Sarayı'nın yanısıra İstanbul'un diğer tarihi mekanlarında çekilecek  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı