Gündem Haberleri

  'Mozart Türkiye’deye Altın Rembrandt

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amsterdam'da 8-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Geniş Ekran Festivali kapsamında düzenlenen Le Nombre d'Or yarışmasında belgesel dalında Altın Rembrandt ödülünü Mozart Türkiye'de filmi aldı.

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Antelope ve BBC ortak yapımı olan ve Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma operasından uyarlanan Mozart Türkiye'de Topkapı Sarayı'nda filme çekilmişti.

  Bu yıl Le Nombre d'Or yarışmasının belgesel dalında Altın Rembrandt jürisi Discovery kanalından Deborah Stewart başkanlığında toplandı. Jüri başkanı; ‘‘Altın Remrandt ödülünü, Mozart Türkiye'de filmine olağanüstü güzellikte sunumu ve geniş ekran prodüksiyonunu çok başarılı uygulamış olması nedeniyle verdik. Filmin her iki yönetmenini de olağanüstü yeteneklerinden dolayı kutluyoruz.’’ dedi.

  Yönetmenliğini Mick Csaky ile ünlü opera, tiyatro ve film yönetmeni Elijah Moshinsky'nin üstlendiği ve 19. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde üç kez gösterilerek büyük beğeni toplayan Mozart Türkiye'de filminin müziğini, Sir Charles Mackerras yönetiminde İskoç Oda Orkestrası seslendirdi.

  Ünlü sopranomuz Yelda Kodallı'nın yanısıra Paul Grovez, Desiree Rancatore, Lynton Atkinson, Peter Rose ve Oliver Tobias gibi seçkin opera sanatçılarından oluşan bir kadroyla, Topkapı Sarayı'nda çekilen filmde İstanbul'un etkileyici görüntülerine de yer verildi.

  20 ülkeden 133 eserin katıldığı Le Nombre d'Or yarışmasında finale kalan 48 film arasından ödül alan dört film, Amsterdam RAI Salonu'nda 2000 kişi önünde ilan edildi. Ödül töreni IBC televizyonunun Sundas Spectacular programında yayınlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı