Gündem Haberleri

  Mouse yerine eldiven

  Hürriyet Haber
  22.01.2002 - 16:18 | Son Güncelleme:

  Yüksek teknoloji ürünü bir eldiven, yakın gelecekte bilgisayar kullanma biçimlerini tümüyle değiştirebilir. ABD'li şirket Essential Reality tarafından geliştirilen P5 adlı eldivenle, bilgisayarı kullanmak için klavye ve mouse'a gerek kalmıyor. Eldiven sayesinde el ve parmaklar boşlukta hareket ettirilerek bilgisayar kontrol edilebiliyor.

  BBC'nin web sitesinde yer alan haberde, aslında "sanal eldiven" fikrinin birkaç yıldır gündemde olduğu ancak bugüne kadar yapılanların hantal, kullanımı zor ve pahalı olduğu belirtildi.

  P5 ise benzerlerinin aksine, kolay kullanılıyor ve fiyatının da 129 ile 149 dolar arasında olması bekleniyor.

  "Eldiveni takarak bilgisayarda istediğiniz oyunu, elinizi sadece boşlukta hareret ettirerek oynayabilirsiniz" diyen Essential Reality yetkilileri, eldivenle oyun oynamanın mous'a göre çok daha heyecan verici olduğunu iddia ediyor.

  Şirketin üç yıldır üzerinde çalıştığı ürünün bu yılın sonlarında piyasada olması bekleniyor. P5'in, Nintendo'nun 1989'da çıkardığı "power glowe" (güç eldiveni) adlı üründen esinlenerek tasarlandığı ancak bir fırın eldivenine benzeyen "power glove"dan çok farklı olduğu vurgulanıyor.

  NASIL ÇALIŞIYOR ?
  Mouse yerine kullanılan P5 eldiveninde, her parmağın üzerinde ince şeritler ve parmak uçlarında metal bir yüzük bulunuyor. Şeritlerdeki alıcılar parmaklar büküldüğünde hareketi algılayıp bilgisayara iletiyor.

  Şimdilik oyun amaçlı üretilen eldivenin gelecekte tasarım yapmak, yazı yazmak, internette sörf yapmak için de kullanılabileceği belirtiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı