GeriGündem Mostar'a heykeli dikilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mostar'a heykeli dikilecek

Bosna'nın Mostar kentine efsanevi Hong Konglu film yıldızı ve savaş sanatının "Küçük Ejder'i" (Şiao Lung) Bruce Lee'nin heykelinin dikileceği bildirildi.Mostar belediyesinden bir yetkili, bire bir boyutta olacak bronz heykelin, etnik nefrete karşı ve adalet için savaşın bir sembolü olarak dikileceğini belirtti.

  Beş yıl çinde sinemaya veda edecek

Yetkili, iki yıl süren görüşmelerin ardından belediyenin, “Mostar Şehir Hareketi” adlı yerel bir örgütün girişimleriyle dikilecek heykele yeşil ışık yaktığını kaydetti.

Bosna savaşında (1992-1995) hemen hemen tamamen tahrip olan Mostar, uzun bir süre Bosna'daki ırklararası nefretin ve bölünmenin sembolü olarak görülmüştü.

1940'da San Francisco'da doğan Lee, Hong Kong'da büyümüş, 18'inde de ABD'ye dönmüştü.

Felsefe okuyan ve kung fu okulunda öğretmenlik yapan Bruce Lee, öğrencisi Linda Emery'ye aşık oldu ve onunla 1964'te evlendi.

Çocukları Brandon Lee de sinema oyuncusu oldu. Brandon da babası gibi çok genç yaşta, 13 yıl önce 28 yaşında film setinde öldü. Brandon, yanlışlıkla dolu tabancadan çıkan mermiyle can vermişti.

Bruce Lee, öğrencilerine, hayran yeni yetme gençlere hep, ”İstidadınız neyse ona yönelin. Dövüş dünyasına bakıp durmayın. Gücünüzü heba etmeyin” derdi.

Amerikalı Çin kesiminin Seattle'daki yöneticilerinden Ruby Chow'un Çin lokantasında bulaşıkçı olarak da çalışan Bruce Lee, en yakını sağdıcı Taki Kimura (79) tarafından şöyle hatırlanıyor: “O, tanıdığı herkese, büyük işler başarabilecek gizilgüce sahipsiniz diye yaklaşır, ikna ederdi. (Yeter ki insan kendine karşı dürüst olsun, tamamen açık olsun) derdi.”

Washington Üniversitesi'nde felsefe okuyan Bruce, uzun zaman, eşsiz yeteneğinin gizli olduğu karateye kung-fu'ya pek aldırmadan yaşamıştı.

Bruce Lee, son “Ejderha” filminin Asya-Avrupa ve Amerika kıtalarında estirdiği hayranlık fırtınasına tanık olamadan, 20 Temmuz 1973 günü, beyin ödeminden Hong Kong'da öldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle