GeriGündem Mossad, MİT'i kıskanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mossad, MİT'i kıskanıyor

Dünya, Türkiye'nin gerçekleştirdiği son operasyonu konuşuyor. Batı basını, PKK'nın Avrupa'daki iki numaralı adamı Cevat Soysal'ı müthiş bir operasyonla Türkiye'ye getiren MİT'e övgüler yağdırıyor. Yunan basını da, ‘‘MİT'i Mossad bile kıskanıyor’’ diye yazdı. İşte bazı örnekler:

MODERN TÜRK İSTİHBARATI

PKK'nın önemli isimlerinden birisinin daha, Apo'nun Kenya'da yakalanışına benzer biçimde ele geçirildiğini kaydeden Yunan gazeteleri, operasyonu ‘‘PKK'ya yeni darbe’’ olarak tanımladı. Soysal'ın yakalanışının bizzat Başbakan Bülent Ecevit tarafından kamuoyuna duyurulduğuna dikkati çeken Yunan basını, bu durumun, terör örgütünün Soysal'ın önemsiz bir üye olduğu iddiası ile çeliştiğine işaret etti. Operasyonu konu alan uluslararası ajans haberlerine geniş yer veren ve Soysal'ın uçaktan indirilirken çekilmiş resmini yayınlayan Yunan basını, MİT'e ve faaliyetlerine de değindi. MİT'in tarihçesine yer veren Eksusia Gazetesi, yüzyıl başında kurulan ilk modern Türk istihbarat örgütünün devamı olan MİT'in bugün karmaşık yapısıyla İsrail gizli servisi MOSSAD'ı bile kıskandıran bir etkinliğe ulaştığı yorumunu yaptı.

TÜRKİYE'DE ZAFER ŞARKILARI

İtalya'da sol görüşlü La Repubblica Gazetesi haberinde, ‘‘Soysal'ın üzerinde Alman pasaportu bulunmasının uluslararası krize yol açmasından endişe ediliyor’’ ifadesini kullandı. La Stampa Gazetesi de, ‘‘Öcalan'ın bir yardımcısı Moldova'da tutuklandı’’ başlığıyla verdiği haberde, Soysal'ın üzerinde Alman pasaportu çıkmasının, ‘‘Almanya'yı Türkiye'ye karşı diplomatik olarak mahçup durumda bıraktığını’’ yazdı. Corriere della Sera Gazetesi ise ‘‘Bir PKK başının esrarengiz yakalanışı’’ başlığı altında verdiği haberde, Moldova'nın Soysal'ı Türkiye'ye teslim ettiği ileri sürülürken, ‘‘Türkiye'de zafer şarkıları söyleniyor’’ ifadesine yer verdi. Sağ görüşlü Il Giornale Gazetesi de, haberinde, ‘‘Beş ay önce Öcalan'ı yakalayan Türk gizli servisleri, PKK'nın bir başka temsilcisini yakalamalarını haklı bir galibiyet gibi duyuruyorlar’’ ifadesini kullandı.

AVRUPA'NIN KALBİNDE VURULDU

Fransa'da, Le Figaro Gazetesi, Türkiye'nin Cevat Soysal operasyonunu ‘‘Türkiye PKK'yı Avrupa'nın kalbinde vurdu’’ başlığıyla duyurdu. Habere tam sayfa ayıran gazete, operasyonun Öcalan'la ilgili yakalanma sahnelerine benzediğini, PKK'lı Soysal'ın başı ve gözleri kapalı olarak, bereli kişiler tarafından Türkiye'ye getirildiğini belirti. PKK'nın bir çok Avrupa ülkesinde yasaklı olmasına rağmen bu örgütün Avrupa'da hala gizli faaliyetler yürüttüğünü belirten Le Figaro, Alman gizli servisinin sadece Almanya'da 11 bin PKK'lı militanın bulunduğu açıklamasına yer verdi. Le Figaro ayrıca PKK ile ilgili olarak Uluslararası İlişkiler Merkezi temsilcilerinden Semih Vaner'in de görüşlerine yer verdi. Vaner PKK'nın bazı Avrupa hükümetleri tarafından destek gördüğünü söyledi. Liberation Gazetesi ise olayı AFP ajansının haberine dayandırarak yorumsuz olarak duyurdu. PKK'nın Soysal'ın ‘‘İki numara’’ olduğunu yalanlayan açıklamasını duyuran gazete, Türk makamlarının Öcalan'ın barış çağrılarına rağmen PKK'yı bitirmeye kararlı tutum içerisinde olduğunu yazdı.

ÖCALAN GİBİ YAKALANDI

Soysal'ın yakalanışını ‘‘Öcalan gibi’’ ve ‘‘Türkiye PKK önde gelenini Türkiye'ye kaçırdı’’ şeklinde duyuran Alman gazeteleri özellikle PKK taraftarlarının görüşlerine yer verdiler. ‘‘Dışişleri Bakanı Fischer'in Türkiye ziyaretinin son anda iptal edilmesi ihtimali üzerinde duruldu, ancak bu gerçekleşmedi’’ yorumlarına yer veren gazeteler 4 çocuk babası Cevat Soysal'ın Almanya'da hakkında herhangi bir suçu bulunmadığını öne sürdüler.

KAÇAK EVE GELDİ

İngiliz gazeteleri, Türkiye'nin Abdullah Öcalan ve Şemdin Sakık'tan sonra önceki gün de Cevat Soysal'ı yakalamasına geniş yer verdiler. The Times Gazetesi, ''Maskeli Türkler üçüncü kaçak PKK liderini eve getirdiler'' başlığını kullanırken şu yorumu yaptı: ‘‘PKK'nın Avrupa'daki iki numaralı adamı Cevat Soysal'ın Türkler tarafından yakalandığında Alman evraklarıyla seyahat etmesi, önceki gün Türkiye'ye görüşmeler için giden Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in ziyaretini bozacağa benziyor. Başbakan Bülent Ecevit, kaçak PKK'lının Almanya topraklarında yakalandığını ise reddetti. PKK'nın Avrupa otoriteleri ise Cevat Soysal'ın bir hafta önce Moldovalılar tarafından yakalanıp, Türkler'e teslim edildiğini iddia etti. Cemil Mehmet Hoca kod adlı PKK teröristi, Türkiye aleyhtarı propaganda ve kampları organize etmekle sorumluydu.’’ Guardian Gazetesi ise yakalanmayla ilgili, ‘‘PKK'nın adamı Moldova'da yakalandı’’ başlığını kullanırken, ‘‘Türk özel güçlerinin PKK'nın lideri Cevat Sosyal'ı Moldova'da yakalaması PKK içinde bir dalgalanmaya sebep oldu. Almanya'da irticacı statüsünde olan Cevat Soysal'ın, Düsseldorf'a bağlı bir şehirde yaşıyor gözükmesi ise önceki gün Türkiye'ye giden Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fisher için bir utanç kaynağı olacak’’ yorumunu yaptı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle