Gündem Haberleri

  Mossad, ABD ve İngiltere İran’da sabotaj düzenlenek için işbirliği yapıyor

  JPost
  01.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın Le Canard dergisinin haberine göre, ABD ve İngiltere istihbarat servisleri, Tahran’ın nükleer programının sabote edilmesi için İsrail istihbarat servisi Mossad ile işbirliği yapıyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Dergi, bu işbirliğinin amacının, İran’a askeri operasyon düzenlenmesi olasılığını ortadan kaldırmak için yapıldığını belirtti.

   

  Fransız istihbarat kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl CIA ve MI6 yardımı alan Mossad, İran’da sabotaj eylemleri düzenledi. Düzenlenen sabotajların arasında, yaz aylarında ortaya çıkan ve İran nükleer santrallerindeki bilgisayar sistemlerini hedef aldığı öne sürülen Stuxnet kötü amaçlı yazılımının kullanılması bulunuyor.

   

  Ayrıca, Ekim ayında İran’ın Şibab füzelerini ürettiği Zagros dağlarındaki bir tesiste yaşanan patlamalarının da Mossad’ın elinden gerçekleştirildiği iddia edildi. Patlamalarda, 18 İranlı teknisyen hayatını kaybetmişti.

   

  Dergi, CIA ve MI6 istihbarat kurumlarıyla yapılan işbirliğiyle, aynı zamanda beş nükleer bilim adamına suikast düzenlendiğini belirtti.

   

  Haberde, İsrail-İngiltere-ABD işbirliğinin devam ettiği ve amacın İran’ın nükleer programını tamamlamasını engellemek olduğu ifade edildi.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı