Gündem Haberleri

  Moskova'nın değer biçilemeyen arazisine park yapılacak

  DHA
  20.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emlak fiyatları bakımından dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olan Rusya'nın başkenti Moskova'da yıkılan bir otelin değer biçilemeyen arazisine park yapılma kararı alındı.

  Bir tarafı Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan'a, diğer tarafı Moskova nehrine bakan arazide bulunan Rusya oteli 2010 yılında yıkıldıktan sonra yerine ne yapılacağı tartışmalara neden oldu. Ancak Vladimir Putin, 2012 yılında bu tartışmalara son noktayı koyarak bu alana park yapılmasını istedi.

  Putin, şehrin merkezindeki bu değer biçilemeyen alanın tekrar otel veya alışveriş merkezi olması durumunda şehrin trafiğini şişireceğini belirterek, hem gelen turistlerin dinlenmesi hem de var olan trafiği çoğaltmamak için park yapılmasının daha doğru olacağını dile getirdi.

  Bunun üzerine Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, uluslararası bir proje yarışması düzenleyerek dereceye girecek olan park projelerinden birsinin buraya uygulanacağını söyledi.

  Merkezinde sayısız park ve yeşil alan olmasına rağmen, bu denli değerli bir yerin park olarak değerlendirilecek olması Moskovalıları sevindirirken, Moskova Baş Mimarı Sergey Kuznetsov, yıkılan Rusya otelinin yerine yapılacak olan parkın çalışmalarına bu sene başlanacağını duyurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı