Gündem Haberleri

  Moskova'da cadılar bayramı yasağı

  A.A.
  31.10.2007 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın başkenti Moskova'daki okullarda öğrencilerin, Rus kültüründe bulunmayan ve dışarıdan gelen "Cadılar Bayramı" kutlaması yasaklandı.

  Moskova Kent Yönetimi Eğitim Bölümü sözcüsü Aleksandır Gavrilov, yaptığı açıklamada, Cadılar Bayramının dini unsurlar içermesi, ölümün övülmesi ve ölümle alay edilmesi nedeniyle kutlanmasının yasaklandığını söyledi.
  Talimatlarının bu bayramın tamamen kutlanmasını engellemek amacı gütmediğini ifade eden Gavrilov, "Kutlama sadece okullarda ve üniversitelerde yasaklanmıştır. Bu, öğrencilerin zihinleri, ruhu ve ahlaki sağlığı için yıkıcı bir şey" dedi.

  Kremlin ve Rus Ortodoks Kilisesinin tüm çabalarına rağmen Cadılar Bayramı, Rusya genelinde, çeşitli kuruluşların düzenlediği kıyafet balolarıyla kutlanırken, bayram sırasında ülke genelinde kukla ve cadı figürlerinin yaygın şekilde ortaya çıktığı dikkat çekiyor.

  Gözlemciler, Rus kültüründe böyle bir gelenek bulunmadığını, bayramın Amerikalıların adeti olması nedeniyle Rus yetkililerinden büyük tepki gördüğünü belirtiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı