Gündem Haberleri

  Moskova’dan çifte gövde gösterisi

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  10.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nazi Almanya’sına karşı tarihi zaferinin 66’ncı yılını kutlayan Rusya, Batı’nın Füze Kalkanı’na karşı öne sürdüğü füzeleriyle gövde gösterisi yaparken rakip olacakları söylenen Başkan Medvedev ve Başbakan Putin, yan yana durarak birlik mesajı verdi.

  İKİNCİ Dünya Savaşı’nda Hitler Almanyası’na karşı kazandığı tarihi zaferin 66’ncı yılını kutlayan Rusya, Kızıl Meydan’da dün düzenlenen Zafer Günü törenlerinde eski Sovyet Kızıl Ordusu’nu hatırlatan son yılların en görkemli askeri gövde gösterisini yaptı.

  Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin’in de hazır olduğu törende 20 bin asker, Rus askeri tankları ve nükleer silahlarının en seçkinleri yer aldı. Kızıl Meydan’a Rus ulusal bayrağı ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki  “Orak-Çekiç”li Zafer Bayrağı’nın girmesiyle başlayan askeri törenlerde, T-90 tipi tanklar, BUK-M2 tipi karadan havaya fırlatılabilen füzeler sergilendi. Ama törenin yıldızı İskender-M ve Topol-M tipi füze savunma sistemleri oldu.

  Süper silahlar

  Kremlin yönetimi, ABD’nin önce Doğu Avrupa sonra da Türkiye’ye yerleştirmesi gündeme gelen Füze Kalkanı’nı delecek güçte Topol-M ve İskender-M’i sergileyerek müthiş bir şov yaptı. Rusya, 2008 yılından bu yana rafa kaldırdığı bu silahları yeniden meydanlara taşıma kararı almıştı.

  Nükleer başlık taşıyabilen Topol-M, dünyanın en uzun menzilli yerden fırlatılan kıtalararası balistik füzesi özelliğini taşıyor. Sabit hızla ve aynı düzlemde hedefe girmeyen Topol-M hedefe farklı yollardan giderek tüm füze savunma sistemlerini alt üst edebiliyor ve bu nedenle Batı’nın kabusu.

  Birlik mesajı

  2012’deki devlet başkanlığı seçimleri yüzünden aralarının açıldığı söylenen Medvedev ile Putin de törende birlik görüntüsü sergiledi. Uzun süredir birlikte görünmekten kaçınan iki lider, 1.5 saat boyunca yanyana 20 bin askeri selamladı. Medvedev’in üç yıl önce Putin’den “emaneten” aldığı öne sürülen koltuğu selefine terk etmek niyetinde olmadığı bu yüzden ikilinin aralrının açıldığı haberleri çıkmıştı.

  KIZIL ANNA KIZIL MEYDAN’DA

  ABD’den geçen yıl casusluk suçlamasıyla sınır dışı edilen Anna Chapman da Kızıl Meydan’daki Zafer Günü törenlerine katıldı. İfadesiz yüzlü binlerce askerin yürüyüş yaptığı meydanda mini etek ve kırmızı topuklu ayakkabılarıyla dolaşan Chapman seksi görüntüsüyle yine dikkatleri üzerine çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı