Gündem Haberleri

  Mor Çatı sponsor arıyor

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Can güvenliklerini tehdit edici boyutlarda aile içi şiddet yaşayan binin üzerinde kadına 3 yıl boyunca kucak açan Mor Çatı Kadın Sığınağı, maddi imkansızlıklar nedeniyle kapattığı kapılarını yeniden açabilmek için sponsorlar arıyor.

  Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bu amaçla, televizyonlarda, radyolarda ve gazetelerde bir süredir duyurulan bir yardım kampanyasını başlattı. Vakıf gönüllülerinden avukat Nurperi Sancak, açtıkları kampanyayla şiddete itiraz eden herkesin yardım elini uzatmasını beklediklerini, ama özellikle büyük şirketlerin, firmaların kendilerine sponsor olmasını istediklerini vurgulayarak, ''Çünkü sığınağın tekrar kapanması hayal kırıklığı olur. Pek çok kadına destek olan bu yeri en az 3-5 yıl açık tutacak parayı toplamayıümit ediyoruz'' diye konuştu.

  Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllülerinden Pervin Buyrukcan da süreli sponsorların dışında her türlü yardıma ve desteğe ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Buyrukcan, vakfı hergün ortalama 10 kadının arayarak yardım istediğini dile getirdi.

  İstanbul'da sadece SHÇEK'e ve Küçükçekmece Belediyesi'ne ait birer kadın sığınağı bulunduğunu bildiren Buyrukcan, sığınakta kadınlara hukuki, psikolojik destek verildiğini, kendi kararlarını verme ortamının yaratıldığını ve kadınların burada yeniden hayatını kurmayı öğrendiğini anlattı.

  Bin kadına ikinci hayat

  Mor Çatı Kadın Sığınağı üç yıl boyunca binin üzerinde kadını ve çocuklarını ağırladı. Sığınakta kalan kadınlar arasında yapılan ankete göre, başvuruda bulunan her 100 kadından 83'ü fiziksel şiddet görüyor, 42'si ölümle ve sokağa atılmakla tehdit ediliyordu. Sığınakta kalan kadınların yüzde 54'ü kendilerine yeni bir hayat kurdular.

  Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın açtığı kampanyaya bağışta bulunmak isteyenler için hesap numarası şöyle:
  Vakıfbank Harbiye Şubesi: 200 4166
  Bağış Hattı: 0900 302 18 30 (dakikası 1 milyon 800 bin lira)
  internet adresi: www.welcome.to/morcati

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı