Gündem Haberleri

  Moodys'den 'temkinli olun' uyarısı

  Hürriyet Haber
  23.07.2007 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Seçim sonuçlarını değerlendiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yeni hükümetin ekonomik ve siyasal reformları sürdürmesinin beklendiği, ancak yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili belirsizlikler ve yapısal ekonomik kaygıların geleceğe belli bir temkinle yaklaşılması gerektirdiğini belirtti.

  Moody's Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, “Yeni mecliste muhalefet  partilerinin öncekine göre daha fazla sandalye kazansa da yeniden yetki  alan ve yaklaşık yüzde 50 halk desteği kazanan daha birleşmiş ve ilerici  bir AK Partinin daha etkili bir yasama gücünden yararlanabileceğini”  söyledi.

  AB İLİŞKİLERİ BELİRSİZ

  Türk hükümetinin mevut üç yıllık programın bitmesinden sonra gelecek yıl Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir stand by anlaşması imzalamaktan kaçınacağı tahmininde bulunan Moody's yetkilisi,  Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin geleceğinin ise daha büyük  belirsizlik taşıdığını ifade etti. Lindow, “yakın vadede yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin  yaratabileceği gerginlik ve terör örgütü PKK'ya atfedilen son bombalı  saldırılara hükümetin nasıl bir tepki vereceğine ilişkin belirsizliğin”  iki önemli risk unsuru oluşturduğunu belirtti.

  Moody's, Türkiye'nin önündeki uzun vadeli riskler olarak da yüksek dış  ticaret açığını ve yüksek petrol fiyatlarını gösterdi.

  Moody's, Türkiye'nin Ba3 olan kredi notu ile durağan olan kredi  görünümünde ise değişiklik yapmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı