Gündem Haberleri

  Moody's ve S&P'den ABD’ye ayağını denk al uyarısı

  WSJ
  16.01.2011 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Avrupa’daki borç krizinin yarattığı endişeler gündemi meşgul ederken, kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve S&P, yatırımcıları ABD’nin yaşadığı borç sorununa dikkat etmeleri konusunda uyardı. İki kurum, Washington yönetiminin olası bir not indirimi riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

  Yatırımcılarsa, S&P ve Moody’s’in daha önce de benzer açıklamalar yaptıklarını, harekete geçmelerinin uzun zaman alacağı düşüncesiyle, ABD Hazine tahvilleri satın almaya devam ediyor.

  Finansal danışmanlık şirketi Knight Capital’ın stratejistlerinden Brian Yelvington, “ABD’ye yapılan uyarının sağlam temelleri olsa da yatırımcılar Avrupa’daki sorunlar çözülene dek bu ükeyle ilgili problemleri göz ardı etmeye devam edecek” diye konuştu.

   

  Moody’s, Perşembe günü yayımladığı bir raporda, “ABD’nin şu anda Aaa olan notunu devam ettirmek için mevcut borcunu gözden geçirmesi gerekiyor”ifadesine yer verildi.

   

  Moody’s üst düzey analistlerinden Sarah Carlson, “ABD’deki kötü gidişin önüne geçecek önlemler alınmadığı sürece, önümüzdeki iki yılda negatif beklentilerin artacağı yönündeki görüşlerimiz netleşiyor” dedi.

   

  S&P’NİN DE GÜNDEMİNDE

  Diğer yandan, Standard & Poor’s’un Fransa biriminin Başkanı Carol Sirou, kurumun önümüzdeki dönemde ABD’nin kredi notunu düşürme olasılığını göz ardı etmediklerini söyledi.

   

  Sirou, “Piyasalarda, ABD’nin doların sağladığı avantajdan faydalanmaya devam edeceği yönünde bir görüş hakim ancak bu durum böyle devam etmeye bilir” diye konuştu.

   

  Diğer yandan, iki yıl önce S&P’nin kredi notları masası şefi olan John Chambers, AAA olan kredi notlarının sonsuza kadar devam etmeyeceğini söylemişti.

   

  EN YÜKSEK NOT ABD’NİN

  ABD şu anda, her iki kredi derecelendirme tarafından da en yüksek not ve en iyi görünüme sahip. Ancak hem S&P hem de Moody’s, son yıllarda Washington hükümetinin uzun süredir devam eden mali sıkıntılarını çözmesi gerektiği yönünde uyarılar yapıyor.

   

  Ancak kurumların uyarıları, ABD’nin Perşembe günkü 30 yıllık Hazine tahvili ihracından 13 milyar dolar borçlanmasını önüne geçmedi.

   

  Analistlerse, tahvil ihracına talebin beklenenin altında geldiğini, bu yüzden de hükümetin bir önceki ihalede yüzde 4.492 faizle borçlanırken, bu ihalede yüzde 4.515 ile borçlanmak zorunda kaldığını belirtti.

   

  Bu açıklamaların ardından, ABD tahvillerini olası bir iflasa karşı sigortalamak için ödenen risk primlerinde (CDS) değişikliğin yaşanmadığı görüldü. ABD’nin CDS’leri halen euro bölgesindeki gösterge Alman risk primlerinin altında bulunuyor.

   

  *Bu yazı WSJ’de “Moody’s, S&P (Kinda) Warn USA on its AAA” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı