Gündem Haberleri

  Moody's: Mali kural not artırımı getirebilir

  EkoNet
  29.05.2010 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulan mali kural tasarısının yasalaşması durumunda Türkiye'nin notunu artırabileceğini söyledi.

  TBMM'ye sunulan tasarıda, mali sürdürülebilirliğin ve öngörülebilirliğin artırılmasıyla makro ekonomik istikrarın güçlendirilmesi için kamu mali yönetiminde uygulanacak mali kurallar ve bunlara ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

   

  Piyasa oyuncuları tarafından 'Sıfırcı hoca' olarak da bilinen Moody's tarafından yayımlanan raporda, düzenleme "geçen birkaç sene içinde uygulamaya konan mali teşvikleri dizginleyecek olan orta vadeli planı destekleyecek ve borcun ölçümündeki kötüleşmeyi tersine çevirecektir" ifadelerine yer verildi.

   

  Kurumun açıklamasının ardından, iki yıl vadeli TL cinsinden tahvilin faizi 10 baz puan gerileyerek, 21 Nisan'dan beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 8.92'ye kadar geriledi. Lira da dolar karşısında yaklaşık yüzde 0.5 değer kazanarak 1.55'li seviyelerden işlem gördü.

   
  TÜRKİYE'YE OLAN GÜVENİ ARTIRACAK
  Royal Bank of Scotland'ın gelişmekte olan piyasalar analistlerinden Timothy Ash, Moody's'in bu açıklamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi ve kredi ve not görünümü cephesinde yaşanacak her türlü ilerlemenin piyasaları harekete geçireceğine dikkat çekti.

   

  Ash, "Moody's'in aynı zamanda Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının bu yıl yüzde 5 oranında artacağı tahmininde bulunması ise ülke adına başka bir güven oyu olarak kabul edilebilir" dedi.

   

  Ash aynı zamanda bu hafta incelemelerini tamamlayan IMF heyetinin Türkiye için olumlu bir rapor yayımlamasını beklediklerini de dile getirdi.

  Moody's ayrıca daha sonra yapılacak not artırımlarının, istihdam piyasasını daha esnek hale getirecek, vergi idaresini güçlendirecek ve 'borç ödemesini artıracak tedbirlerini' geliştirecek yasalara bağlı olduğunu da söyledi.

   

  Kurum, Ocak ayında Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyesinin iki kademe altına, 'Ba2' düzeyine çıkarmıştı. Bunun yanı sıra diğer kredi decelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings ülkenin notunu Aralık'ta iki kademe artırarak 'BB+'ya, Standard & Poor’s ise bir kademe artırarak 'BB'ye yükseltmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı