Gündem Haberleri

  Moody's: Kriz Avrupa'daki bankaları vurabilir

  EkoNet
  07.05.2010 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'da yaşanan borç krizinin yayılarak, Portekiz, İtalya, İspanya, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerdeki bankacılık sektörünü de olumsuz etkileyebileceği uyarısı yaptı.

   

   

  Kuruluştan yapılan açıklamada, her ne kadar Portekiz ve İtalya gibi ülkelerdeki bankalar geçtiğimiz yıllarda mali krizler karşısında güçlü kalmış olsa da mevcut krizin Yunanistan dışına taşması durumunda bundan etkilenebileceklerini belirtti.

   

  Açıklamada, "Bu durumda, yayılma riskinin devam edip etmemesinin belirlenmesinde en önemli etken Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Birliği'nin kısa bir süre önce uzlaştığı Yunanistan'a destek paketinin başarıya ulaşması ya da ulaşamaması olacaktır" denildi. 

   

  Moody's, Portekiz, İtalya, İspanya, İrlanda ve İngiltere bankalarının "çok gerçekçi ve ortak tehditlerle karşı karşıya" olduğunu ifade etti.

   

  Açıklamadan sonra Perşembe günü işlemlerinde dolar karşısında en düşük 1.2730 seviyesini gören euronun değerinde ise çok fazla değişiklik olmadı. Euro/dolar paritesi bankalar için yapılan uyarı sonrasında 1.2780 seviyesinden işlem gördü.

   

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in dün Portekiz'in not görünümünü negatif izlemeye alması ve üç ay içinde bir ya da iki kademe düşürebileceğini

  açıklamasının yanı sıra Yunanistan'da meydana gelen olaylar eurodaki düşüşün artarak sürmesinde önemli rol oynamıştı.

   

  Piyasalar, Portekiz ve İspanya'nın da ekonomilerindeki sorunlar nedeniyle Yunanistan gibi borçlarını ödeyecek kaynak bulmada zorlanması konusunda da endişe ediyor.

   

  GÖZLER ECB'DE

  Yatırımcılar arasında borç krizinin euro bölgesindeki diğer ülkelere de sıçrayabileceği korkusu artarken, gözler bugün Avrupa Merkez Bankası'nın  (ECB)açıklayacağı faiz kararı ile euroda yaşanan krizi engellemek için ne gibi önlemler alacağına çevrildi.

   

  Analistler, euronun, kullanımda olduğu 11 yıllık dönemdeki en zor dönemini yaşadığını, bunun da ECB'yi krizin atlatılmasında daha etkin rol oynaması için baskı altına aldığını belirtiyor. 

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı