Gündem Haberleri

  Moloz yığınıyla köy yolu yapıyorlar

  A.A.
  01.10.2008 - 11:04 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesinin İzbeton şirketi, inşaatlardan çıkan moloz eskilerini dökmek yerine moloz kırığına dönüştürerek bununla orman köylerine yol yapmaya başladı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediyenin iştiraklerinden olan İzbeton, bulduğu ekonomik bir yöntem ile orman köyü yollarını asfaltlıyor. Büyükşehir Belediyesinin köylünün yüzünü güldüren ova yollarının asfaltlanması uygulamasını orman köylerine de yayan şirket, bünyesinde kurduğu geri dönüşüm tesisinden elde ettiği moloz kırıklarını orman köyü yollarının asfaltlanmasında kullanıyor. İnşaatlardan çıkan moloz eskilerinin, moloz döküm sahalarına dökülmesi yerine bu tesiste moloz kırığına dönüştürülmesi sonucu hem çevre kirlenmiyor hem çöpe gidecek malzeme geri dönüştürülerek değer kazanıyor, hem de köylere yol oluyor.

  200 BİN METREKARELİK YOL ASFALTLANDI

  Çevreci ve ekonomik yöntemle elde edilen ve orijinalinden hiç farkı olmayan malzeme ile Menderes, Kemalpaşa ve Urla ilçelerinde toplam 200 bin metrekarelik yol asfaltlandı.

  Açıklamada, Menderes'e bağlı Develi, Akça, Yeni, Şaşal, Sancaklı, Çile, Kısık köyleri ile Urla'ya bağlı Kuşçular, Kemalpaşa'da bağlı Aşağı Kızılca Çamönü köylerindeki ürünlerin bu sayede toz ve topraktan kurtulduğu, ürünlerin kalitesinin ve veriminin arttığı kaydedildi.
  Devam eden çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde Menderes Çileme, Çakaltepe ve Yoncaköy; Kemalpaşa Sarıcalı ve Yiğitler köyü; Foça'da ise Bağarası, Kozağaç ve Çakmaklı köylerinde yeni asfaltlama yapılacağı bildirildi.

  Üreticiler ise İzmir Büyükşehir Belediyesinin büyük tarım havzalarındaki bu uygulamasının kendi köylerinde de yaşama geçirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını açıkladılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı