Gündem Haberleri

  Molotofçulara müebbet istendi

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL, (DHA)
  13.05.2010 - 16:33 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Esenler'de İETT otobüsüne molotofkokteyli saldırı düzenleyerek Sibel ve Sinem Özkan ile Zülbiye Karasu'nun ölümüne ilişkin hazırlanan iddianamede 13 şüpheliden 9'u hakkında 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

  İstanbul Esenler'de İETT otobüsüne molotofkokteyli saldırı düzenlenmesinin ardından meydana gelen kazada Sibel ve Sinem Özkan ile Zülbiye Karasu'nun ölümüne neden oldukları iddia edilen 12'si tutuklu 13 şüpheli sanık hakkındaki soruşturma tamamlandı.

  YARALI VE ŞOFÖR MÜŞTEKİ

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından hazırlanan 47 sayfalık iddianamede Sibel Özkan, Sinem Özkan ve Zülbiye Karasu “maktul”, olayda yaralanan Ayişe Gökküş ve olayda kamyoneti yanan Mustafa Er, “müşteki” olarak yer aldı.

  NİSAN 2006'DA PKK ADINA GÖSTERİ YAPILDI

  Yaşanan olayın anlatıldığı iddianamede 2 Nisan 2006'da Esenler'de PKK/Kongra-Gel terör örgütü yandaşı 15-20 kişilik bir grubun terör örgütü propagandası yapmak amacıyla izinsiz gösteri yaptıkları belirtildi.

  KONTROLDEN ÇIKAN OTOBÜSÜN ALTINDA KALDILAR

  Grubun gösteri sırasında çevreye molotofkokteyli attığının anlatıldığı iddianamede Mehmet Karaman yönetimindeki belediye otobüsünün isabet eden molotofkokteylleri nedeniyle yanmaya başladığı, otobüs sürücüsünün otobüsün alev alması üzerine yolcuların tahliyesini sağladıktan sonra otobüsü terk ettiği, kontrolden çıkan otobüsün olay yerinde bulunan işyerlerine ve park halinde bulunan bir kamyonete çarparak durduğu ifade edildi. Sinem ve Sibel Özkan kardeşlerin kontrolden çıkan otobüsün altında kalarak öldükleri, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Zülbiye Karasu'nun da hastanede hayatını kaybetti iddianamede yer aldı. Aynı olay sonucu Ayişe Gökkuş'un ise yaralandığı iddianamede yer aldı.

  GİZLİ TANIĞIN İFADESİ OLAYI AYDINLATTI

  Olayın yaşanmasının ardından 3 sene sonra 28 Şubat 2009'da dinlenen gizli tanığın verdiği bilgiler ile olayın aydınlatıldığı da ortaya çıktı. Gizli Tanık 1 olarak ifade veren kişi, “2 Nisan 2006'da DTP'nin Esenler ilçe binasına gittim. DTP'nin gençlik odasında toplandık. Toplantıya yaklaşık 30 kişi katıldı. Şüphelilerden Bilal Aydın ve Ömer Çapın, sözde önderlerinin doğum gününü kutlamak için eylem yapacaklarını söyledi. Polis telefonlarını dinlediği için kod isim kullanılacağını söylediler. Eylem için 'Düğün veya maç var', molotofkokteylinde kullanılacak şişeye 'portakal, elma' benzine, 'su veya şarap' denileceğini anlattılar" sözleri yer aldı.

  GİZLİ TANIK 1: EYLEM TALİMATI DTP İLÇE BAŞKANINDAN

  Gizli Tanık 1, iddianamenin bir numaralı sanığı Lütfi Dağ'ın o zaman Esenler DTP İlçe Başkanı, Bilal Aydın'ın DTP Esenler gençlik sorumlusu olduğunu anlattı. Gizli Tanık 1, Dağ'ın “Boş durmayın, eylem yapın, gençliği hareketlendirin, molotof kokteylli eylemlere başlayın” diyerek 3 kişinin öldüğü olayın talimatını verdiğini iddia etti.

  “EMİNE BELEK AHLAKSIZ İLİŞKİLERE GİREREK ÖRGÜTE ELEMAN KAZANDIRDI"

  Gizli tanık ayrıca şüphelilerden Emine Belek'in DTP bölge sorumlusu olduğunu, erkeklerle ahlaksız ilişkilere girerek terör örgütüne eleman kazandırdığını, kadınlığını kullanarak gençlerin PKK terör örgütünün propagandasını yapmak amacıyla eylem yapmalarını sağladığını, eylem öncesi cesaret versin diye gençlere hap verdiğini, 3 kişinin öldüğü olayda molotofları getirdiğini belirtti.

  TEKNİK TAKİPTEN KURTULMAK İÇİN TELEFONLARI KAPATMIŞLAR

  İddianamede şüphelilerin eylemler öncesi ve eylem sırasında muhtemel teknik takipten kurtulabilmek amacıyla cep telefonlarını kapattıkları ve eylemin sona ermesinden sonra kontrol amaçlı olarak birbirlerini aradıkları kaydedildi.

  ŞOFÖR DE BAKIRKÖY'DE YARGILANIYOR

  İddianamede olaya ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında otobüs şoförü Mehmet Karaman hakkında kusurunun bulunmaması sebebiyle takipsizlik kararı verildiği anlatılarak bu kararın Yargıtayca bozulmasının ardından Karaman hakkında taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak suçundan dava açıldığı ve halen Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ettiği ifade edildi.

  9 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

  Şüphelilerden Bilal Aydın'ın kapatılan DTP Esenler Gençlik Sorumlusu olduğu belirtilerek “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, 3 kişi öldürmek, bir kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek, patlayıcı madde bulundurmak, genel güvenliği tehlikeye sokmak, mala zarar vermek, yasadışı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 55 yıldan 175 yıla kadar hapis cezalandırılması istendi. Kapatılan DTP'nin Esenler İlçe Başkanı Lütfi Dağ ile Emine Belek'in 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 38 yıldan 113 yıla kadar hapis cezalandırılması talep edildi.
  İddianamede eyleme katıldıkları öne sürülen diğer 6 şüpheli için de 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Diğer 4 sanık için de 21 yıldan 436,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı