GeriGündem Molotof taşıyan çocuğa tahliye yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Molotof taşıyan çocuğa tahliye yok

TBMM Adalet Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyon, terör örgütü lehine sokak gösterileri yaptıkları için ceza alan çocuklarla ilgili teklifte son rötuşları yaptı. Teklif üst komisyonda bugün görüşülecek. Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, üyelere gönderdiği yazıda, görüşmeler uzarsa komisyonun yarın ve perşembe günü teklifin tamamı bitene kadar çalışacağını bildirdi.
Alt komisyon, sokak gösterilerinde silah olarak değerlendirilen maddelerin arasına yanıcı, yakıcı, ateşli patlayıcılarla kesici ve delici aletleri de aldı. Sokak gösterilerine molotof kokteyli gibi yanıcı maddelerle, bıçak ve satır gibi kesici aletlerle katılan çocuklar, bu silahları kullanmasalar bile yasadaki indirim ve tahliye imkanlarından yararlanamayacaklar. Güvenlik güçlerine direnç gösterenler için 6 aydan 2 yıla kadar öngörülen cezanın, üst sınırı 3 yıla çıkarıldı. Güvenlik kuvvetlerine direnenler için öngörülen ceza, teklifte 6 ay-3 yıl arasında iken, komisyon bunu 2-5 yıl arasına yükseltti. Yeni yasadaki hükümler daha önce “hükmün ertelenmesi” kararı verilen dosyalara da uygulanacak.
Teklif bekleyebilir
İyimaya, teklifin bu hafta Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarılacağını söylemişti. Ancak son terör saldırıları üzerine teklifin Genel Kurul’da bekletilebileceği belirtiliyor. AK Parti yönetimi, dün itibarıyla teklifi Temmuz’da Meclis’ten çıkarmayı planladığı yasalar listesine almadı. Teklifin tatilden önce çıkarılıp çıkarılmayacağına Başbakan karar verecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle