Gündem Haberleri

  Moğoltay'cılar kazandı

  Hürriyet Haber
  31.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul İl Kongresi'nde Baykalcılar yenilgiye uğradı, il başkanlığını Mehmet Moğultay'ın desteklediği Etem Cankurtaran kazandı. Cankurtaran 326 oy toplarken, Ali Topuz ve Ahmet Güryüz Ketenci'nin desteklediği eski il başkanı Mehmet Ali Özpolat 288 oyda kaldı. Sonuçlar açıklandıktan sonra eski ve yeni başkanlar el ele vererek,‘‘Kazanan partimiz ve sosyal demokrasi oldu, kaybeden yok. CHP iktidara yürüyor’’ dediler.

  İki gün süren kongrede oy kullanan delgeler adeta 'dayanıklılık testi'den geçti. Bostancı Gösteri Merkezi'nde pazar sabahı 10.00'da toplanmaya başlayan CHP il kongresi oy verme işlemi, ancak dün 17.30'da sona erdi. Geceyi uykusuz ya da koltuklarında kestirerek geçiren delegeler toplantı başladıktan 1 gün sonra oy kullanmaya başlayabildiler. Bu yorgunluğa dayanamayan bir sandık görevlisi bayılarak hastelik oldu.

  Dün sabah saat 08.30'da başlayan oylamada delegeler il başkanı, 32 il meclisi üyesi, 9 disiplin kurulu üyesi ve 122 kurultay delegesi olmak üzere toplam 164 adayı tek tek işaretlediler. Sadece DİSK Başkanı Budak her 2 grubun da adayı olarak ortak listede yer aldı. İlk sonuç 19.00'da belli oldu. İstanbul İl Başkanlığı'nı Cankurtaran'ın kazandığı anlaşıldı. Destek verdikleri Mehmet Ali Özpolat'ın il başkanlığını kaybetmesi üzerine Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz ve arkadaşlarının yüzleri asıldı. Topuz, kongrede demokratik bir yarışın yapıldığını söyledi. Kongreden zaferle çıkan Mehmet Moğultay ise, delegeler tarafından tebrik yağmuruna tutuldu. Moğultay, kongre sonucunu,‘‘Parti demokrasisinin sevindirici bir sonucudur. CHP İstanbul Örgütü, hak, hukuk ve partiyi büyütmek için yola çıkmıştır. CHP'nin yaralarının demokrasi ile sarılacağı inancıyla ortaya çıkmıştır. Partimiz iktidara yürüyüşte, önündeki engelleri kaldırmaya talip olduğunu ifade etmiştir’’ diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı