Gündem Haberleri

  Moğolistan Eski Devlet Başkanı'na yolsuzluk cezası

  AA
  03.08.2012 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Moğolistan'ın yolsuzluktan yargılanan eski Devlet Başkanı Nambar Enkhkbayar 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Çin resmi haber ajansı Şinhua'nın haberinde, Moğolistan'ın başkenti Ulan Bator'da görülen davada, 3 gün süren yargılamanın sonunda 7 yıl hapis cezasına çarptırılan Enkhkbayar'ın cezasında 3 yıl indirime gidildiği bildirildi.

  Moğolistan'da bir otel ile bir yayınevini yasalara aykırı olarak özelleştirmek ve televizyon kanalı kurmak amacıyla dini bir örgüt tarafından bağışlanmış araçları kullanmak suçlarından yargılanan Enkhkbayar, Nisan ayında tutuklanmıştı.

  Enkhkbayar'ın 25 milyon tugrik (yaklaşık 33 bin 948 TL) değerindeki mülkü ile televizyon kanalından elde ettiği gelirlerine de el konulmasına karar veren mahkeme, ayrıca kendisiyle aynı davada yargılanan, aralarında eski hükümet yetkilileri ve bir işadamının da bulunduğu 4 kişiyi yolsuzluk ve yetkilerini kötüye kullanmaktan suçlu buldu.
  Yargılandığı dava hakkında yaptığı açıklamada savcıları hakikatleri çarpıtmakla suçlayan Enkhkbayar, yargılamanın siyasi gerekçelerle yapıldığını öne sürdü.

  Enkhkbayar, Şinhua'ya yaptığı açıklamada, “Kimseden korkum yok. Adalet ve yeni bir Moğolistan için savaşacağım” diye konuştu.

  Moğolistan'da 2005-2009 yılları arasında devlet başkanlığı görevinde bulunan Enkhkbayar, Moğolistan Devlet Başkanı Tsakhia Elbegdorj ile yarıştığı 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kılpayı farkla kaybetmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı