GeriGündem Modern Müslüman tipini yaratmalıyız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Modern Müslüman tipini yaratmalıyız

Bu, dinde reform demek değil, dindarlığımızı aktüel hale getirmektir. Dinde coğrafyadan, kültürden gelen kirleri temizlemeliyiz, dini hafifletmeliyiz. Bu light İslam demek değil. Tam tersine dini bilgi temeline oturtmak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na üç ay kadar önce atanan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, ‘‘yeni din politikası’’nı anlatırken ‘‘Modern Müslüman tipini yaratmalıyız. Dinde coğrafyadan, kültürden gelen kirleri temizlemeli, dini hafifletmeliyiz’’ diye konuştu. Bardakoğlu'nun dile getirdiği görüşler özetle şöyle:

ARTIK BİR EŞİKTEYİZ

İslam ülkeleri bu açıdan bir eşikte. Din ile devlet işleri eskisi gibi birbirine karışacak mı? Yoksa herkes kendi işini yapsın, ikisi de karışmasın mı? Bu durumdaki devletlerin adını vermeyelim, biliyorsunuz. Ama Türkiye bazı sorunlar görülmezse, bu eşiği aşmış durumda.

CEMAATE BIRAKMAYIZ

Din dengede tutulması gereken bir konu. Batı'dan gelen sivillik ve özgürlük mesajlarını önemsiyoruz ama Avrupa'da olduğu gibi dini tam olarak cemaatlere bırakmak, mali olarak onların kontrolüne vermek mümkün değil. Makul sivillikten yanayız.

SEÇİMLE GELMELİYİM

Diyanet İşleri Başkanı seçimle gelmeli. İlahiyat fakülteleri, din adamları, uzmanlar seçmeli. Ben atanmış bir başkan olarak sevinçli ve gururlu değilim. Yasa hazırlığımızda bunlar üzerinde duruyoruz.

ALEVİLERİ KUCAKLAYACAĞIZ

Sünni bir kuruluş değiliz. Ama Diyanet'in uygulamada bu eleştirileri haklı kılacak bir görüntü verdiği doğru. Alevi yurttaşlarımızı da kuşatacak politikalar geliştirmeye çalışıyoruz.

SİYASETÇİ KARIŞMASIN

Din zemininden siyasete karışmak da yanlış, siyasetçilerin dine karışması da. Siyasetçilerin telefonuna cevap veririz ama dediklerini yapmayız. Siyasetçiler alıştılar; sadece tabanda bazı çatlaklar oluyor. Tayyip beyden de bunun aleyhine birşey olmadı.

REFORM DEĞİL DEĞİŞİM OLUR

Dinde reform olmaz. Ama bizim dindarlığımızı sorgulamamız, günün şartlarına göre değiştirmemiz şart. Modernlik ile dindarlık birbiriyle çatışan değil, birbirini destekleyen iki unsurdur.

AKTÜEL DİNDARLIK

Modern Müslüman tipini yaratmalıyız. Bu dinde reform demek değil, dindarlığımızı aktüel hale getirmektir. Dinde coğrafyadan, kültürden gelen kirleri temizlemeliyiz, dini hafifletmeliyiz. Bu light İslam demek değil. Tam tersine dini bilgi temeline oturtmak.

YAZARLAR DİNE KURGU YAPAMAZ

İslamcı yazarların din kurgulamasını doğru kulmuyorum. Din algılamalarınızı anlatabilirsiniz ama reel Müslümanlığı tarihe bakarak anlatmak zorundasınız.

TÜRBAN SORUN DEĞİLDİ

Bu tip gerilimler, karşılıklı güven, dinin modernleşmesi ile uzun vadede çözülebilir. Kadının başını kapatması veya açması eskiden sorun değildi. Yan sebeplerle bunu tartışamıyoruz.

GÖREVLİ AÇIĞIMIZ VAR

Milli Eğitim kendi okullarında ortalama din bilgisini verdiği takdirde alternatif eğitim kurumları zamanla kendi mecrasına girecektir. Ciddi bir din görevlisi açığı var. Köye imam göndermezsek insanlar camiyi kapatmaz. İmam hatip kadrolarının artmasından rahatsızlık duymam. Din adamlarına yatırım Türkiye'nin geleceğine yatırımdır.

Sarıkla otorite kurulmaz

İlk kez basının önüne çıkan Bardakoğlu, sarık ve cübbe giymediğine dikkat çekerken ‘‘Otorite sarık ve cübbe ile kurulmaz, biz bilgi ile saygınlık kazanmak istiyoruz’’ dedi. Türkiye'nin ‘‘din ile modern hayatı uzlaştırabilmiş bir toplum olduğunu’’ vurgulayan Bardakoğlu, kendisini ‘‘Postmodern çağa uygun bir Diyanet İşleri Başkanı ve son derece liberal’’ diye tanımladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle