GeriGündem Modern cazın kült grubu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Modern cazın kült grubu

1998'de Caz Festivali kapsamında Aya İrini'de unutulmaz bir konser veren Amerikan kült caz grubu Oregon Quartet iki yıl sonra yine sürprizlerle dolu bir konser için İstanbul'a uğradı. Geçen hafta Avrupa turnesine başlayan grup bu akşam İş Kuleleri'ndeki İş Sanat'ta saat 19.30'da sahneye çıkacak.

Modern caza, 'chamber jazz' ya da Türkçe deyişiyle 'oda müziği tadında caz' kategorisini kazandıran Oregon yaklaşık 25 yıldır müzik dünyasında. Üyeleri konservatuvar eğitimli. 1970'lerde soprano saksofoncu Paul Winter'la çalarken tanışıp daha sonra kendi gruplarını kurdular. Caz, klasik ve etnik müziğin ögelerini kullanarak gökkuşağı gibi rengarenk bir müzik oluşturdular. İlk albümleri ABD'de ilgiyle karşılandı. Fakat grup asıl çıkışını 1980'lerin başında yayımladığı albümlerle yaptı. 1984 Kasımı'nda 15. albüm ‘‘Crossing’’i kaydettikten sonra çıktıkları Avrupa turnesinde feci bir trafik kazası geçirdiler. Etnomüzikolog-perküsyoncu Collin Walcott öldü. Diğerleri geçirdikleri şokla Oregon defterini kapatmaya karar verdi.

Aylarca çalgılarına el sürmeyen üç müzikçi, kazadan tam bir yıl sonra New York'ta buluştu. Glenn Moore 1715 Knotz yapımı kontrbasını, Ralph Towner gitarını, Paul McCandless obua ve bas klarinetini alıp Walcott'ı anmak için sahneye çıktı. Perküsyonda Trilok Gurtu vardı. Yeniden bir kıvılcım doğdu. O hızla ‘‘Ecotopia’’ albümünü kaydettiler.

Gruba 1997'de Gurtu'nun yerine Arto Tunç katıldı. ‘‘North West Passage’’ albümü çıktı. Sonra Tunç'un nöbetini Mark Walker devraldı. 1985'te elektronik çalgıları da listesine alan grup geçen yıl Moskova'da yeni bir defter açtı. Çaykovski Senfoni Orkestrası'yla ‘‘Oregon in Moskow’’ albümünü kaydetti.

Aya İrini'yi unutamadılar

Amsterdam'da otel odasında yakaladığımız Ralph Towner'a orkestral çalışmanın grup müziğini nasıl etkilediğini sorduk. ‘‘Daha önce de orkestrayla çaldık, fakat bu ilk kaydımız oldu’’ diye cevap verdi. ‘‘Şimdi bizi dinleyenler orkestra tınısının daha belirgin olduğunu söylüyorlar.’’ Aya İrini'deki konserin tadı damaklarında kalmıştı. Bu kez yeni çalışmalarını sunacakları, sürprizlerle dolu bir konser vereceklerini anlattı. İki de ipucu verdi sürprizlerle ilgili: Towner'ın yeni merak sardığı elektro sitar ve Walker'ın orijinal vurmalı çalgıları.

Oregon meraklılarının kaçırmayacağı bu konseri caz ya da modern müzikte yeni renkler keşfetmeyi seven müzikseverlere de hararetle tavsiye ederiz.

İş Kuleleri, 4. Levent. Tel: (0212) 316 00 00 . Bilet fiyatları: I. kademe 12 milyon, II. kademe 10 milyon, III. kademe 8 milyon. Konserin biletleri Biletix satış noktalarında ve Biletix Çağrı Merkezi’nde (0216 454 15 55).

l


Yorumları Göster
Yorumları Gizle