Gündem Haberleri

  "Model ortaklık" temeli atılıyor

  Hürriyet Haber
  22.04.2009 - 16:26 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye gezisi sonrası PKK ile mücadeleden, Ermenistan ile ilişkilere dek geniş bir eksende yeni Amerikan yönetimi ile ilk kritik temas Washington'da başladı.

  ÖZEL EKİP

  Bu nedenle, devletin zirvesinin talimatı ile Dışişleri Bakanlığı kurmaylarından oluşturulan özel bir ekip hafta sonu Obama'nın "model ortaklık" ile açtığı yeni dönemin temellerini atmak üzere Washington'a gönderildi.

  PKK DA GÖRÜŞÜLÜYOR

  Müsteşar Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki üst düzey diplomatların bir bölümü aynı zamanda Obama'nın Ankara'daki temaslarında da bulunmuştu. Washington'a giden ekipte, son dönemde PKK ile mücadelede Kuzey Irak'ta Mesut Barzani ve Celal Talabani arasında mekik dokuyan Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik'in de olması dikkat çekti.

  Metehan DEMİR YAZIYOR

  Özçelik'in ABD'deki temaslarında silah bıraktırılması gündemde olan PKK üzerinde ABD baskısı ile havaların ısınması sonrası örgüte karşı Türkiye-ABD operasyonel işbirliğinin daha da arttırılması hedefleniyor.

  ORTADOĞU SÜRECİNDE TÜRK-AMERİKAN İŞBİRLİĞİ

  Ortadoğu Barış Sürecinde çerçevesinde Filistin konusu ve özellikle İsrail-Suriye barış görüşmelerinde anahtar rol oynayan Elçi Ömer Önhon da ABD'ye giden kurmay grubunda yer alıyor. Önhon, yeni dönemde Ortadoğu'da istikrarın sağlanması adına ABD ile Türkiye'nin bölgedeki işbirliği konusunda bilgi verecek.

  ERMENİSTAN VE AFGANİSTAN

  Giden grupta ayrıca, Amerika Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ersin Erçin de, sözde Ermeni soykırım iddiaları nedeni ile 24 Nisan'da konuşma yapacak Obama'nın soykırım ifadesinin kullanmasının iki ülke arasındaki en üst seviyede olan ilişkilere muhtemel olumsuz etkilerine işaret edecek. Ayrıca, Türkiye Ermenistan arasında yakınlaşma sürerken, Azerbaycan'ın hassasiyetlerine de dikkat edilmesini isteyecek. Afganistan konularından sorumlu Babür Hızlan da, ABD'nin asker istediği Afganistan ile ilgili Türkiye'nin muharip birlik verilemeyeceği yönündeki genel görüşünü seslendirecek.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı