Gündem Haberleri

  Modacının sanat aşkı

  Hürriyet Haber
  02.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız modacı Yves Saint Laurent ünlü ressamların eserlerinden esinlenerek yarattığı giysileri kendi adı verilen sanat galerisinde sergiledi. Çalışırken Goya, Matisse ve Mondrain gibi ressamlardan etkilendiğini söyleyen ünlü modacı, sanat galerilerine sponsorluk da yapıyor.

  LONDRA'nın meşhur meydanı Trafalgar'daki sanat galerisinde bulunan Yves Saint Laurent Odası'nın açılışı sırasında, modacının sanat eserlerinden esinlenerek yarattığı giysiler sergilendi. Aralarında 1965 yılına ait Mondrain elbisesi ve Van Gogh'un ayçiçekleriyle süslenmiş 1988 yılı yapımı ceketin de bulunduğu giysiler büyük beğeni topladı.

  Yenilenen Kuzey Galerileri'nin ana sponsorları olan Yves Saint Laurent ve ortağı Pierre Berge'nin adı bazı odalara verildi. YSL galerisi 17. yüzyıl Fransız resmine adandı. Burada, Philippe de Champaigne'nin Richelieu Portresi ve Le Nain Kardeşler'in çalışmaları da yer alıyor.

  SANAT HAYATTIR

  Çalışırken Goya, Mattise ve Mondrain gibi çeşitli ressamlardan etkilendiğini söyleyen Saint Laurent şöyle dedi: ‘‘Her zaman sanatın, kültürün değil, hayatın kendisinin bir parçası olduğuna inandım. Bu nedenle sanata mümkün olduğunca çok sayıda insan ulaşabilmeli. Müzeler yardımı ve desteği hak ediyor.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı