GeriGündem Mobil yaşamın yakın geleceğinden haberler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mobil yaşamın yakın geleceğinden haberler

Dünyada 3. Kuşak (3K) mobil hizmetleri en etkin kullanan ve pek çok uygulamanın da yaratıcısı olan Japon telekom şirketi DoCoMo, tüm dünyanın hayalini gördüğü çözümlerin bir adım daha önüne geçti.

Dünya pazarlarının büyük bölümü henüz 3K’ya geçememişken, DoCoMo’nun 4K’yı tarif etmesi uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı. Japon şirketin CeBIT’te anons ettiği ‘Vision 2010’ adlı gelecek kuşak mobil hizmetler programının amacı ise mobil iletişim pazarının gelecekteki büyümesini şimdiden tetiklemek.

Kullanıcıların yaşam kalitesini artırmayı ve endüstride yeni bir dönem başlatmayı hedefleyen iletişim şirketi NTT DoCoMo, Japon piyasasında devleşmiş olsa da şu sıralar duraksama sinyalleri göstermekte. Aynı zamanda Japonya uzun süren bir ekonomik yavaşlamanın etkileriyle büyük bir mücadele içerisinde. Bunu aklında tutarak, büyümesinin ikinci basamağına ulaşmak için DoCoMo mobil cephe ile rekabet etmeye hazırlanıyor. Gelecek planlarını paylaşmaktan da geri durmayan şirket, 2010 yılında mobil iletişim pazarının şu anki hacmine göre 3 kat büyüyeceğini öngörüyor.

Şu anda Japonya’da 40 milyon insan mobil iletişim hizmetlerinden faydalanıyor. DoCoMo hizmetlerinden faydalanan insanların sayısı ise 20 milyonu geçmek üzere. Şimdi ve 2010 arasında, DoCoMo, çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin mobil iletişimden her an her yerde faydalanabileceği bir ortam yaratmak istiyor. Bu amacın altını dolduran hizmetler ise bugün pekçok insana hayal gelecek teknolojik araçlar ve yöntemler kullanıyor.

Vizyon gözlük sistemi

Üzerine monte edilmiş kamera ve çip sayesinde kaydettiği tanımlanmış görüntüyü işleyen bu gözlük, mobil şebekeyle iletişim kurarak gerekli bilgileri güncelliyor. Kullanıcıya detaylı bir grafiksel anlatım da sunan bu sistem, farklı endüsrilerde işlerin daha hızlı ve düşük maliyetle sürdürülmesine olanak sağlayacak.

GPS destekli kol saati

Üzerindeki GPS (Global Pozisyonlama Sistemi) ünitesi sayesinde kullanıcısına kesin yer, zaman ve mesafe bilgileri veren bu kol saati, küçük ekranı üzerinde kapsamlı haritaları çalıştırabilecek yeteneğe sahip. Noktalar arasındaki rotaları da çizebilen bu cihaz aynı zamanda doğa şartlarına karşı dayanıklı.

Mobil uzaktan öğrenim

Kişisel bilgisayar bazlı bu sistem, eğitim kurumlarında ve ilgi gruplarında uygulanarak birbirine uzak mesafelerde bulunan eğitimci ve öğrencileri buluşturacak.’Dokun ve hisset’ sloganıyla gerçekçi ve yaşanabilir bir öğrenme deneyimi sunacak sistem, her yerde her zaman öğrenim olanaklarını yüksek teknolojiyle sağlayacak.

Araç talep sistemi

Kullanıcıların ulaşım ihtiyacını karşılarken en doğru bilgiye erişimi sağlayan bu sistem, aynı zamanda yolcuların en yakın otobüs veya herhangi bir transfer aracına sinyal gönderip talepte bulunabilmesini mümkün kılıyor. Sistem bu işlemleri sonuçlandırdıktan sonra ödemeyi de kolay ve güvenli biçimde gerçekleştiriyor.

Şehir kontrol sistemi

Kişisel cihazlardaki ekranların devrimsel bir değişimle giysilere ve yumuşak yüzeylere uyarlanması, kullanıcılara daha etkin ve rahat işlem yapma ve izleme olanağı sunacak. Bu sistemde, saat şeklinde kullanılan aktif ekrandaki harita üzerinden restoran, otel, araba kiralama vb servislerle ilgili işlem yapmak mümkün oluyor.

Elektronik para sistemi

Cep telefonunu veya benzer bir taşınabilir cihazı para cüzdanına çevirecek bu sistem, kullanıcı ve satıcılara pratik ve güvenli ödeme seçeneği sağlayacak. DoCoMo’nun ‘mobil cüzdan’ teknolojisi sadece taşınabilir cihazlarla kalmayıp, ödeme terminallerinde de zengin seçenekler sunacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle