Gündem Haberleri

  MKEK: Taksitli satış bir defaya muhsus olacak

  A.A.
  30.08.2006 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), yurt içinde yerli ve yabancı silah ve mühimmat satış yetkisini yürürlükteki kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yerine getirdiğini bildirdi.

  MKEK'den taksitli silah satışıyla ilgili internet sitesine koyduğu açıklamada, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu gereği yurt içindeki yerli ve yabancı menşeli silah ve mühimmatın satış yetkisinin, Savunma Sanayi Müsteşarlığına verildiği, Savunma Sanayi Müsteşarlığının da bu yetkisini yönetmelikle MKEK'e devrettiği kaydedildi. Bu çerçevede MKEK'in yurt içinde yerli ve yabancı silah ve mühimmat satış yetkisini yürürlükteki kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yerine getirdiği belirtilen açıklamada, kurumun halen 7'si yerli, 11'i yabancı silah üreticisi olmak üzere toplam 18 adet firmanın tabanca satışını yaptığı vurgulandı.

  Kurumun 2005 yılında 11 bin 420 adet yerli, 3 bin 46 adet ithal tabanca satışı yaptığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “MKEK, 2006 yılında ise bugüne kadar 6049 adet yerli, 2060 adet ithal tabanca satmıştır. MKEK bu görevini yerine getirirken kar elde etmekten öte, başta Doğu Karadeniz Silah Projesi kapsamında üretim yapan yerli silah üreticileri olmak üzere, Bakanlar Kurulunca kendisine verilen yetki çerçevesinde yerli üreticileri desteklemektedir. Yurt dışından ithal edilen tabanca satışı ile yerli üreticiyi rekabete sokarak kalitesini artırması, kaçakçılığın önlenmesi ve vatandaşın olabilecek ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.

  MKEK silahları peşin olarak satmaktadır. Ancak vatandaşımızın kullandığı kredi kartlarına bankalar tarafından taksit imkanı sağlanmıştır. MKEK bankaların kredi kartına tanıdığı taksitli satış imkanı ile tamamen yerli üreticiyi korumak ve silah fabrikasında yedek parça olarak biriken stokları eritmek için, bir defaya mahsus olarak bu uygulamayı başlatmıştır. Kaldı ki hali hazırda bazı yerli silah üreticileri, MKEK dışında, müşterilerine 15 taksite kadar nakit kredi imkanı tanımaktadırlar.

  Tabanca satışları, ikamet ettikleri ilin valiliklerine ve emniyet müdürlüklerine müracaat ederek Silah Satın Alma Belgesi alan ve yasal yönden silah almasında sakınca olmayan vatandaşlarımıza yapılmaktadır. Bu şekilde satışlar ile hem vatandaşın ihtiyaçları yasal olarak karşılanmakta hem de kaçakçılık ve illegal kullanımın önüne geçildiği değerlendirilmektedir. Atatürk'ün emir ve direktifleriyle kurulmuş olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, yurt savunmasında hizmet etmenin gurur ve onuru ile faaliyetlerini sürdürmektedir.”

  MKEK, Genel Müdürlük Silah Pazarlama ve Poligon Şubesi Müdürlüğü ile İstanbul Pazarlama Şubesi Müdürlüğünce yürütülmek üzere yerli tabancalar için 7 Ağustos 2006 tarihinden itibaren, iki seçenekli olarak peşin fiyatına indirimli ve banka kredi kartına (Genel Müdürlükten satışlar için T.C. Ziraat Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, İstanbul Şubesinden satışlar için T.C. Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası) 10 ay taksitli olmak üzere kampanyalı satışlara başlamıştı.
  "
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı