Gündem Haberleri

  MKE'den şikayet eden Emniyet, silah ithal ediyor

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Emniyet Genel Müdürlüğü, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun zamanında teslimat yapmaması ve teslim edilen silahların da teknik şartname hükümlerine uymaması nedeniyle yurtdışından silah ithal etme yoluna gidiyor.

  İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan, ANAP Grup Başkanvekili Nihat Gökbulut'un Emniyet Genel Müdürlüğü'nün silah ithal etmek amacıyla ihale açmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

  TEKNİK ŞARTNAMEYE UYULMUYOR

  Yanıtta, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 1999 yılında 15 bin Yavuz-16 marka tabanca için MKE Kurumu ile protokol yaptığı, ancak tabancaların zamanında teslim edilmediği bildirildi. Protokol hükümlerine göre teslim edilen tabancaların da yapılan test ve denemeler ile fiili kullanımlar sonucunda teknik şartname hükümlerini karşılamadığı ifade edilerek, sonuçta protokolün feshedildiği kaydedildi.

  Kullanım sırasında tabancanın hiçbir arıza ve tutukluk yapmaması veya bunun çok düşük oranda olması gerektiği bildirilerek, arıza oranıyüksek tabancaların kritik anlarda görevlilerin hayatına mal olduğu ve psikolojik yönden personel üzerinde giderilmesi mümkün olmayan etkiler yarattığı ifade edildi. Yanıtta, bu nedenle yurtdışından silah ithal etmek amacıyla ihale yapılmasına karar verildiği ve bu ihalenin de henüz sonuçlanmadığı bildirildi.

  DÜNYA STANDARDI YAKALANMALI

  Tantan yanıtında, silah teslimindeki gecikmeye karşın ''İyi niyetli davranılarak'' protokolün feshedilmediğini kaydederek, ''Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu iyi niyetinin doğurmuş olduğu haklardan birisinin de belirlenmiş standartlarda silah talep edilmesi olduğu düşünülmektedir'' dedi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün silah alımında titiz davranmasanın yerli silah sanayinin gelişmiş silah üreticilerinin standartlarını yakalaması, dünyaya açılması ve böylece milli sanayiye daha fazla katkıda bulunmasını teşvik amacı taşıdığı bildirildi. (Ankara/aa)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı