Gündem Haberleri

  MİT'ten uyarı: İrtica türbanı kullanacak

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Başbakanlığa, Milli Eğitim Bakanlığı'na, üniversitelere ve emniyete yazılı uyarıda bulunarak, irticayı destekleyen grupların ‘türban eylemleri’ yapacaklarını duyurdu. MİT'in, Milli Eğitim Bakanlığı'nın imam hatip liselerinde Kuran dersleri dışında başörtüsüne yasak getiren genelgesi ile İstanbul Üniversitesi'nin türbanlı, sakallı öğrencilere yönelik kararlarından önce de Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve emniyeti uyardığı belirtildi.

  HER FIRSATTA EYLEM

  Uyarısını geçtiğimiz günlerde yenileyen MİT'in bu değerlendirmesi, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında da gündeme geldi. MİT'in uyarısında, ‘İrticai kesimler türban bahanesi ile her fırsatta eylemler düzenlemeyi hedefliyor’ değerlendirmesinin yer aldığı öğrenildi.

  Başbakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Sivil Çalışma Grubu'nun ise türbanla ilgili bu iki karara, ‘erken olduğu’ gerekçesiyle karşı çıktığı bildirildi. SÇG'nin, ‘Türban en son ele alınacak bir konu. Öncelikle gündeme getirmek yanlış. Ayrıca samimi inancı gereği başını örtenle, ideolojik amaçla başını örteni ayırmak zor. Ama bir çalışma yapılacak’ kararı aldığı bildirildi. SÇG'nin bu kararı nedeniyle, Bakanlar Kurulu'nun kabul ettiği irtica önlemleri paketinde, kılık kıyafetle ilgili Başbakanlık genelgesi dışında türbanla ilgili ayrı bir önlem yer almadı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı