GeriGündem MİT'ten Sincan hakimine büyük suçlama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  111
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MİT'ten Sincan hakimine büyük suçlama

MİT, kendisini suçlayan Sincan Hakimi Kaçmaz'ı bir hafta aradan sonra yalanladı. Kaçmaz'ı ikinci kez yalanlayan MİT, Kaçmaz'ı hukuk ilkelerini hiçe saymakla suçladı.

Sincan Hakimi Osman Kaçmaz ile Milli İstihbarat Teşkilatı arasındaki savaş giderek şiddetleniyor. MİT, kendilerini eski bir suçluya istihbaratçı kimliği vermekle itham eden Hakim Kaçmaz'ı yalanladı. İşte MİT'in açıklaması.

"Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın basına  yansıyan beyanları ile gündeme gelen İzzet Karadağ, kurumumuzca  tanınmamaktadır.
Bu itibarla anılana MİT kimliği verilmesi gibi teamül  dışı uygulamada bulunulması mümkün değildir.
Kendisini kurum ile bağlantılı göstererek çıkar sağlama  girişimleri sıkça karşılaşılan vakalardır.
Hal böyle iken, mesnetsiz iddia ve şâyiaların özellikle somut delilleri esas alması gereken  şahıs ve kurumlarca doğru kabul edilerek kamuoyuna yansıtılması üzüntü vericidir." 

MİT-KAÇMAZ-EMİNAĞAOĞLU ÜÇGENİ

Sincan Hakimi Kaçmaz ile MİT arasındaki savaş, Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun davasıyla ilgili dosyayı değerlendirirken Türkiye İletişim Başkanlığı'na baskın yapılması emrini  vermesiyle başladı.
MİT, ülkedeki tüm gizli dinlemelerin kayıtlarının tutulduğu kurumda yapılacak incelemenin ulusal güvenliğe zarar vereceği açıklamasını yaptı.

Kaçmaz ise Telekomikasyon İletişim Daire Başkanlığı'ndaki arama kararıyla ilgili, kendisinin görevlendirdiği Sulh Ceza mahkemesine ve bilirkişilerinee baskı yaptığı iddiasıyla MİT Müsteşarı Emre Taner ve MİT Hukuk Müşaviri A.B. hakkında işlem yapılmasını istedi.

MİT bir açıklama yaparak mahkemeye kasım ayından yapılan ve soruşturmaya gerekçe olarak gösterilen ziyaretin nezaket amaçlı olduğunu duyurdu. Bu açıklamaya Osman Kaçmaz'dan cevap gecikmedi ve MİT'i yalanladı.

MİT'E KARADAĞ SUÇLAMASI

Adalet Bakanlığı’nın raporu üzerine hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlarından iddianame hazırlanan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, geçen hafta cuma günü (12 Aralık) Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı. Kaçmaz, adliyeye gelişi sırasında çok çarpıcı iddialarda bulundu: “Ben 3-4 gün önce suç duyurusunda bulundum. Benim, mahkeme olarak yağma suçundan 10 yıl hapis cezası verdiğim bir sanık... İzzet Karadağ ismi. Şu anda da aranıyor. Tesadüfen öğrendim onu. Bir avukata giderek, bir MİT mensubu olduğunu söylediği Hakan isimli biri ’gel seni bundan kurtaracağız. Bir yere silah gömeceğiz, askeri mühimmat gömeceğiz. Bunu, seni yakaladığımızda ’Osman Kaçmaz’ın talebi doğrultusunda gömdük ’dersin’ demiş. Bunu avukata anlatıyor. Avukat da ’böyle bir şey olmaz’ diyor. Fakat işin garip tarafı bir hafta sonra İzzet Karadağ adlı şahıs, avukata ’Benim size söylediğim gibi geldiler, kimliğimi de değiştirdiler. Zaten Osman Kaçmaz’la ilgili bir sürü şey yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz’ gibi şeyler duyunca suç duyurusunda bulundum. Ben şimdi buradan MİT yetkililerine, emniyet istihbarat teşkilatına sesleniyorum. Lütfen bu İzzet Karadağ’ı yakalayın. Yakalayın da gerçekler ortaya çıksın. Yoksa gerçekten vahim şeyler olacak bu ülkede.”

Bu iddialara MİT yanıtı ise bugün geldi. MİT, "Osman Kaçmaz’ın basına  yansıyan beyanları ile gündeme gelen İzzet Karadağ, kurumumuzca  tanınmamaktadır.
Bu itibarla anılana MİT kimliği verilmesi gibi teamül  dışı uygulamada bulunulması mümkün değildir" açıklaması ile Sincan Hakimini yalanladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle