GeriGündem Mithat Perin öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mithat Perin öldü

Gazeteci Mithat Perin dün 84 yaşında vefat etti. Karaciğer ve kalın bağırsak kanseriyle mücadele eden Perin, 2 gündür yattığı İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde dün saat 09.00'de yaşamını yitirdi. Perin'in cenazesi, 3 Ocak Çarşamba günü Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Perin, biri 1973'de vefat eden 2 çocuk babasıydı.

Mithat Perin, 13 Mart 1917'de Bulgaristan'ın Mevrekop kentinde doğdu. Lozan antlaşmasından sonra Türkiye'ye göç eden Perin, Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini Türkiye ve Belçika'nın Liege Üniversitesi'nde yaptı. Gazeteciliğe İstanbul'da, 1938'de Son Posta Gazetesi'nde başladı. Çeşitli gazetelerde çalıştı, 1951'de İstanbul Ekspres Gazetesi'nin imtiyaz sahibi ve başyazarı oldu. 1947'de İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, 1952'de İstabul Gazeteciler Cemiyeti 2'nci Başkanı oldu. Perin, Demokrat Parti'de 1946-1960 yılları arasında üyelik yaptı. 1957'den 1960 yılına kadar DP milletvekili oldu. 1960 ihtilalinin ardından Yassıada duruşmalarında yargılandı ve 33 ay tutuklu kaldı. Serbest kaldıktan sonra 1.5 yıl Son Havadis'in Genel Yayın Müdürlüğü'nü üstlendi. 1964-76 yıllarında Durum Dergisi'ni 1969-71 yıllarında ise Haber Gazetesi'ni çıkarttı. Perin sırasıyla Dünya, Tercüman ve Hürriyet gazetelerinin yönetimlerinde de çalıştı.

Hastalığından dolayı son 2 yıldır çalışamayan Mithat Perin'in 6 kitabı bulunuyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası üyesi, basın şeref kartı sahibi olan Perin, 1970'li yıllarda THY ve Anadolu Ajansı'nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştı. Perin, Milli Olimpiyat Komitesi üyesi ve Türkiye Kanserle Savaş Vakfı İdare Heyeti ikinci başkanı idi.

Perin'in sahibi olduğu İstanbul Ekspres Gazetesi, 6 Eylül 1955 günü manşetinde Atatürk’ün Selanik'teki evi bombalandı' haberini yayınladı. Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Gökşin Sipahioğlu'nun kalıp değiştirerek girdiği bu haber üzerine yaşanan infial meşhur 6-7 Eylül olaylarının patlamasına neden oldu. Olaylarda Rum, Ermeni ve Yahudilere ait işyerleri tahrip edildi, günde 30 bin satan İstanbul Ekspres, o haberiyle bir anda 296 bin tiraja ulaştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle