Gündem Haberleri

  MIT'çi Kaynak'ın gizlediği gerçek

  Hürriyet Haber
  23.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Apo'yu övdüğü için hakkında soruşturma açılan Mahir Kaynak'ın ordudan ‘‘Ahlaki yetersizlik’’ nedeniyle ihraç edildiği ortaya çıktı.

  42 yıl önce resen emekli oldu

  MED TV'deki bir programa katılarak, PKK lideri Abdullah Öcalan'a ‘‘Sayın’’ diye hitap ettiği için büyük tepki çeken MİT eski mensubu Prof. Dr. Mahir Kaynak, 8 Aralık 1956'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden resen emekli edildi.

  İhraç kararında neler var

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı' nın ilgili kararında, ‘Teğmen Mahir Kaynak’ın, Emekli Sandığı Kanunu'nun 39'uncu maddesinin e fıkrası gereğince yetersizliğinden ötürü emeklili-ğinin uygun görüldüğü' belirtildi. Bu fıkra şöyle:

  Ahlak, yetersizlik ve disiplin

  ‘‘Subay ve askeri memurlarla, gedikli subay ve gedikli erbaşların ahlak noktasından hüküm ile veya yetersizlik veya disiplin sebeplerinden dolayı sicilleri üzerine veyahut askeri mahkemelerce verilecek kararlar üzerine kurumlarınca resen emekli edilirler.’’

  Takım komutanlığı yapamaz

  Kaynak'ın ilişiğini kesen Personel Başkanlığı yazısında, ‘Teğmenlik ve üstteğmenlik ile takım komutanlığı yapamayacağı’ da belirtildi. 8 Aralık 1956 tarihli karar dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakanı Adnan Menderes ve Milli Savunma Bakanı Ş. Ergin'in imzalarını da taşıyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı