Gündem Haberleri

  MİT uyarmış

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  12.05.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİT, Suriye’nin Rakka kentinde 23 Nisan’da 3 otomobile bomba yüklendiğini ve şüphelilerin Türkiye’ye saldırı planladığını, bombacıların Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’da üç ayrı sınır kapısını kullanabileceğini belirlemişti.

  Hazırlanan istihbarat raporunda araçların eylem talimatı beklediği, bu nedenle Türkiye’ye hareket saatlerinin net olmadığı ifade edilmişti. İddiaya göre, MİT’ten sağlanan bilgi jandarma ve polisle de paylaşıldı. Ardından model ve markaları belirlenen üç araca karşı duyarlı olunması için sınır kapıları uyarıldı. Reyhanlı’daki saldırının belirlenen bu üç araçtan 2’si olduğu değerlendirilirken, izine ulaşılamayan 3’üncü araç için ise alarm verildi. Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’taki patlamanın ardından bölgeye hayalet tarama aracı gönderilmişti. İçinde x-ray cihazı bulunan araç TIR’ların veya şüpheli otomobillerin yanlarından geçerek patlayıcı olup olmadığını görüntüleme kabiliyetine sahip. Bu nedenle bomba yüklü araçların Cilvegözü yerine güvenlik kameralarının bile bulunmadığı Suriyelilerin sık sık kullandığı Yayladağı sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptığı ileri sürülüyor.

  MİT uyarmış Saldırganlar tespit edildi

  MİT uyarmış Bu saldırı ne anlama geliyor?

  Patlamanın ardından istihbarat-terör uzmanlarından oluşan özel bir ekip Reyhanlı’ya gitti. Bomba yüklü araçların görüntüleri de güvenlik kameralarından ulaşıldı. Araçlardan birinin Suriye plakalı olduğu ileri sürülüyor. Olayla ilgili Suriyeli iki şüphelinin görüntüsüne ulaşıldı. Bombanın telefon düzenekli ve zaman ayarlı TNT patlayıcı olduğu öne sürülüyor.

  MİT uyarmış ERDOĞAN’DAN REYHANLI AÇIKLAMASI

  MİT uyarmış MİT uyarmış MİT uyarmış
  Kılıçdaroğlu'ndan Hatay'a çağrı Bahçeli: Sınırlarımız alt üst olmuş durumda Genelkurmay'dan Reyhanlı açıklaması

  MİT uyarmış MİT uyarmış MİT uyarmış
  NATO saldırıyı kınadı ABD ve İran'dan Reyhanlı açıklaması Türkiye’nin açık kapı politikası devam edecek

  MİT uyarmış REYHANLI’DA KORKUTAN GERİLİM

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı