GeriGündem MİT TIR'ları soruşturmasında 17 asker tutuklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  30
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MİT TIR'ları soruşturmasında 17 asker tutuklandı

MİT TIR'ları soruşturmasında 17 asker tutuklandı
refid:28697977 ilişkili resim dosyası

MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili soruşturmada 17 asker tutuklandı.

ADANA ve Hatay’da Ocak 2014’te MİT’e ait TIR’ ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 32 muvazzaf askerden 17’si tutuklandı.

MAHKEMEDEKİ İFADE İŞLEMİ SABAH SAATLERİNDE TAMAMLANDI

Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te MİT’e ait TIR’ ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan 34 muvazzaf askerden 32’si dün sabah tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği 32 askerin ifade alma işlemini bu sabah tamamladı.

3 ŞÜPHELİNİN BEYANLARINA GÖRE MİT TIR’LARI OLDUĞU BİLİNİYORDU

Sabah saatlerinde hakim Durmuş Karaçalı kararını açıkladı. Hakim kararında, şüphelilerin birbirlerini tanıdıklarının altı çizildi, bunlardan 3’ünün beyanlarına atıfta bulunularak, "Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) faaliyetlerinin olduğunu bildikleri halde bu TIR’ları durdurmak, aramaya çalışmak, bu faaliyeti ifşa etmeyi amaçlamak suretiyle müsnet Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya, görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma suçlarını işlediklerine yönelik kuvvetli suç şüphesinin bulunması...." şeklinde ifadelere yer verildi..

ŞÜPHELİLERİN "BİLMİYORDUK" SAVUNMASI "HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI"

Kararın devamında, 5 şüphelinin takip ettikleri kişilerin MİT mensubu olduğunu bilmedikleri yönündeki savunmalarının "hayatın olağan akışına ters" bulunduğu belirtilerek, muhtemel operasyonun Adana sınırlarına taşınmasının sağlandığı ve MİT faaliyetinin ifşa edilmesi, MİT mensuplarına karşı zor kullanmasına yönelik operasyonun yapıldığı anlatıldı.

MİT MENSUPLARI VE ASKER ŞÜPHELİLERİN İDDİALARI FARKLI

Kararın ilerleyen bölümünde şüphelilerin, MİT mensuplarının kendilerini tanıtmadıkları yolundaki beyanlarının da hem MİT yazısının hem de MİT mensuplarının beyanlarının tam aksi yönde olduğu belirtildi. Bahse konu ifadelerin ardından Hakim kararında şüphelilerin "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarını işlediklerine yönelik kuvvetli suç şüphesinin varlığına dikkat çekildi.

17 ASKERE TUTUKLAMA

Hakim Karaçalı, "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarının vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, öngörülen cezanın alt ve üst sınırını dikkate alarak 17 şüphelinin tutuklanmasına karar verdi.

TUTUKLU ASKERLERİN RÜTBELERİ

Tutuklanıp cezaevine gönderilenler arasında 1 yarbay, 2 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 3 astsubay ve 1 kıdemlı çavuş rütbeli asker bulunuyor.

10 ASKERE ADLİ KONTROL TEDBİRİ

Hakim ayrıca 10 şüphelinin üzerlerine atılı "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklama tedbirine hükmedildiği takdirde mağdur olacakları gerekçesiyle savcılığın talebini reddetti. Bu şüphelilerin tamamının yurtdışına çıkışlarını yasaklandı, ikametlerinin en yakınındaki polis merkezinde imza atma koşulu getirildi ve serbest bırakıldı.

5 ASKER SERBEST

Hakim Karaçalı, 5 şüphelinin de direkt serbest bırakılmalarına karar verdi.

SELAM TEVHİD SORUŞTURMASINI YÜRÜTEN KAMU GÖREVLİLERİNE YÖNELİK SORUŞTURMA

34 askere yakalama ve gözaltı kararı, takipsizlik kararıyla ortadan kalkan "Selam Tevhid Soruşturması" nı yürüten kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında verilmişti. - Serpil KIRKESER -Yüksel KOÇ /İSTANBUL, (DHA)

MİT TIRları soruşturmasında 17 asker tutuklandı 32 askere ‘terör’ suçlamasıSÜREÇ


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “yasa dışı dinleme, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik, terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” iddiasıyla “paralel yapıya” yönelik yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen 3. dalga operasyonu askere uzanmıştı.

Başsavcılıkça, sözde "Kudüs Ordusu Terör Örgütü" adlı soruşturma kapsamında yapıldığı belirlenen Hatay ve Adana'da MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca haklarında "siyasi ve askeri casusluk, devlet sırlarını kasten açıklamak" suçlarından kamu davası açılan Hatay, Ankara ve Adana il jandarma komutanlıklarında görev yapan 34 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmişti.

Dolmabahçe'de Boğaz Batısı Askeri İnzibat Bölge Komutanlığı Beşiktaş Kışlası'nda savcılık sorguları tamamlanan 34 askerden 32'si “terör örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, 2'si ise serbest bırakılmıştı. (AA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle