Gündem Haberleri

  MİT’çiyle alacak tahsili, vekille pazarlık

  Nurettin KURT
  16.02.2005 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Enerji yolsuzluğunda yakalanan işadamı Selçuk'un, eski MİT’çi Kozinoğlu'nu yıllardır tanıdığı ve AKP’li Kaya ile ihale pazarlığı yaptığı belirlendi.

  BEYAZ Enerji Operasyonu’nda yakalanan işadamı İbrahim Selçuk, alacacak tahsili için Alaattin Çakıcı ile birlikte devreye soktuğu eski MİT’çi Kaşif Kozinoğlu ile ilişkisini de doğruladı. Enerji Bakanlığı ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan ‘İkinci Beyaz Enerji’ operasyonunun kilit ismi işadamı İbrahim Selçuk’un telefon dinleme dökümleri, bürokrat, politikacı, mafya ve işadamı dörtgeninde çarkın nasıl döndüğü de gözler önüne serdi. Mahkemede Kozinoğlu’nun Selçuk’u arayarak yaptığı telefon görüşmesi kayda şöyle geçti:

  ALLAH KORUSUN

  ‘Oğlum nerdesin ya yediye on yedi kala aradım. Telefonun ulaşılmaz diyor. Nereye gittin ki? Bak yediye on yedi. He bak ben saati de yazdım ki herif bana inanmıyor çünkü. Şimdi bir öncelikle araba için çok teşekkür ediyorum. İkinci husus şeyi aradım, malum şahsı.
  ‘O konu ile ilişkin henüz bir görüşmemiz olmadı’ dedi. ‘Olunca haber veririm’ dedi. Ben sana ondan haber alınca bilgi vereceğim. Üç, seni öpüyorum. Dört, Allah seni korusun. Var mı bir isteğin? İyi akşamlar diliyorum. Haaa çok güzel tamam. Tamam ben de seni öpüyorum. İyi yolculuklar diliyorum. Arkadaşlarına da selamlar.’

  TEŞEKKÜR ETTİ

  Selçuk,
  mahkemede doğruladığı bu görüşmeyi şöyle açıkladı:

  ‘Bu görüşmeyi yaptım, Kaşif Kozinoğlu’nu 7-8 senedir tanırım, ancak son 7-8 aydır kendisi ile görüşmüyorum, bu görüşmeyi yaptığım günlerde oğlunun hatırladığım kadarı ile doğum günü ya da mezuniyet günü vardı, bu sebeple kendime ait otomu şoförümle birlikte gönderip oğlunun bulunduğu yerden alıp istediği yere götürmesi konusunda araba tahsis etmiştim. Araba konusunda teşekkür ettiği konu budur, diğer bahsettiği konuları ise hatırlamıyorum.

  ‘ORGANİZE’ YAP

  Aynı tutanaklara Selçuk, Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst ve CHP’den AKP’ye geçen Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’nın telefon konuşmaları da yansıdı. Kaya, Üst’e ‘Patron bir organize yap da bize de gönder, en büyüklerini çıkartsın patron, en büyüklerini, biliyorum da ama en büyüklerini. En büyükleri gitti, bundan sonra kalanlar hep ufak tefek. Biliyorum kalanları, yani girme şansımız yok mu?’ dedi. Üst de, ‘Efendim sayın vekilim.. Abi üretme lisansı olanlar değil bir fiil İSO normu olacak bilmem ne; öyle şartlar koydular, on beş tane çıkacak he’ karşılığını verdi.

  BABA ÖPTÜM SENİ

  Tutanaklar İbrahim Selçuk’un ise telefon görüşmesinde Kaya’ya ‘Baba, öptüm seni’ gibi samimi ifadelerle hitap ettiğini, Kaya’nın ise Selçuk ile ‘abi’ diyerek konuştuğunu da ortaya koydu. Selçuk Kaya’ya ‘Alo. Baba şimdi Urfa, o sana verilen rakamdan yüzde 12 kıracaksın ona göre, tamam. Tamam hadi sana verilen rakamdan yüzde 12, sağol. Hadi öptüm seni’ dedi. Kaya ise Selçuk’a ‘Efendim abi. Ha. Urfa? Tamam peki. Tamam tamam sağol’ karşılığını verdi.

  DANIŞMANA:

  Bakanın yanında döverim

  İŞADAMI İbrahim Selçuk’
  un, Enerji Bakanı Hilmi Güler’in danışmanı Tolga Erpolat’ı tehdidi ve ettiği küfürler de telefon kayıtlarında şöyle yer aldı:

  ‘Lan Tolga seni o Bakan’ın yanında dövmeyen İbrahim’in ecdadını .... Lan pezevenk. Sen benim benim hakkımda niye lan ileri geri konuşuyorsun... Ulan Tolga, İbrahim Selçuk diyorum ben. Ben sana hatırlatmasını bilirim Tolga efendi... Sana Enerji Bakanı’nın yanında iki tane geçirince sen hatırlarsın çakal, o bakanlığa gelecek sana ben göstereceğim gününü. Seni kim tutuyorsa o tutan adamın da ..... koyacam. Onun da ..... çakarım bak, onun da ..... çakarım. Ee Benim Enerji Bakanı ile veya bir başkasıyla benim bakan makan ..... değil. Bakanın .... korum bilmem neyin .... korum, oğlum benim kimseden talebim yok. Geçenlerde Enerji Bakanı’nın talebi oldu götürdüm, Jandarma Genel Komutanı’na...’

  Tolga, İbrahim Selçuk’a hitaben:
  Efendim Aloo, kimle ilgili tanıyamadım sizi. Buyrun tanıyamadım sizi Ya beyefendi vallahi tanıyamadım.

  MÜFETTİŞE:

  Polise bildirip yakarım

  İBRAHİM Selçuk, Selçuk isimli şahısla yaptığı telefon konuşmasında ise şunları söyledi:
  Aloo Baba nasılsın Bu Teftiş Kurulu Başkanı senin arkadaşın değil mi, BOTAŞ’taki ya tanıyor musun? Ben onun ..... sokarım ha. Bişey yok al onu bir oturalım bu akşam yarın pardon yarın yarın. Ya konu onun yapacağı zaten bir şey yok o gönderecek yukarısı yine ... atacak yani, otursun oturduğu yerde sen de onun sayesinde bir şey yersin o da bir şey yer tamam mı. Ben hepsini biliyorum çevirdiği dolapları bak onun hakkında araştırma yaptırdım. Ben şu anda bir yerdeyim evrakları çeviririm Organize’ye yakarım. Allah belamı versin onu bak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı