Gündem Haberleri

  MİT bu kez bütçe şikayeti yapmadı

  Soner GÜREL / ANKARA
  02.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 2010 yılı faaliyet raporu açıklandı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın imzası bulunan raporda, 2009 yılında ekonomik kriz ve MİT bütçesinin yetersizliğine yönelik ifadelere yer verilmedi.

  Raporun, “amaç ve hedefler” başlıklı bölümünde, “Teşkilat içerisinde ‘Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesi’nin etkin şekilde uygulanacağı” ifadesine yer verildi.

  Personelin 5’te 1’i kadın

  MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın sunum yazısı ile başlayan 25 sayfalık 2010 yılı faaliyet raporunda, kurumun mali, idari yapısı anlatıldı. MİT’in üstünlük ve zayıf noktalarının da yer aldığı raporda, teşkilattaki toplam personelin yüzde 19.2’sinin kadın, yüzde 80.8’inin de erkek olduğuna dikkat çekildi.

  2009’da gündeme gelmişti

  Yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılan eski Müsteşar Emre Taner imzası ile 2009 yılında açıklanan MİT faaliyet raporunda, bütçe yetersizliği dikkat çekmişti. Hükümet kaynaklarının olumlu bulmadığı ekonomik yetersizliklerle ilgili ifadeler raporda şöyle yer almıştı: “Son dönemde ülke genelinde yaşanan ekonomik krize paralel olarak, 2009 yılında Müsteşarlığımıza tahsis edilen bütçe kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle, tasarruf anlayışı çerçevesinde hareket edilmiş ve giderler önceliklendirme suretiyle gerçekleştirilmiştir. Bu anlayış 2010 yılında da sürdürülecek olup, eksik ve zayıf yönlerimiz gereken önlemler alınarak aşılmaya çalışılacaktır. Ancak söz konusu bütçe kaynaklarının kısıtlılığı Teşkilatımızın istihbarat konusundaki misyon ve vizyonu için engel teşkil etmektedir.” Yeni Müsteşar Hakan Fidan bu ifadeleri 2010 yılı faaliyet raporundan çıkarttı. Raporda, “Kaynakların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak kullanılmasını gözetmiş ve bu amaçla teknolojik imkanlardan azami derecede istifade edilmiştir” ifadesine yer verildi.

  MİT’in üstünlükleri

  MİT 2010 yılı faaliyet raporunda teşkilatın üstün olduğu konular şöyle sıralandı: “İş süreçleri, akışları ve görev tanımlamaları tam olarak düzenlenmiştir. Örgüt yapısı hızlı karar almaya uygundur. Personelinin yaş ortalaması düşüktür. Modern, değişime açık ve dinamik yapı mevcuttur. Etik değerler ve davranış ilkeleri konusunda titizlikle hareket edilmektedir.”

  MİT’in zayıf noktaları

  Raporda, MİT’in zayıf olduğu noktalar ise şu şekilde yer aldı: “Mali mevzuatta yapılan değişikliklerin fazla olması nedeniyle personelin mevzuat konusunda yetiştirilmesi ve uzmanlaşmasının uzun zaman alması. Bütçe imkanlarından geniş kapsamlı faydalanmanın, mevzuat kaynaklı engeller nedeniyle sağlanamaması.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı