Gündem Haberleri

  Mısırlılar baskılara meydan okuyor

  Times
  27.01.2011 - 11:29 | Son Güncelleme:

  Mısır, ülkede yaşanan en büyük hükümet karşıtı gösterilerde yaklaşık 900 kişinin tutuklanmasının ardından daha fazla protesto eylemine hazırlanıyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor       

   

  Göstericiler, Cuma günü büyük protestoların yapılacağını belirtirken, Kahire’de yaşanan olaylarda bir polis ve bir gösterici hayatını kaybetti. Çarşamba gecesi ise Süveyş’te protestocular bir hükümet binasını ateşe verdi, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in parti binasına Molotof kokteyller atıldı.

   

  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Mübarek’in hükümetine açık bir sinyal göndererek, “Mısır’ın vatandaşlarının hak ve özgürlüğünü desteklediğini belirtti. Hague, “Hükümetin özgürlük haklarını, gösteri yapma ve ifade serbestliğini savunan insanların endişelerine kulak vermesi önemli bir husus. Açıklık, şeffaflık ve siyasi özgürlük, istikrar adına önemli yer tutuyor. Hükümetin ve göstericilerin ileride barışçı bir yol izlemelerini umuyoruz” dedi.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise herkesin şiddetten kaçınması gerektiğini belirtti ve Mısır hükümetinin, protesto eylemlerinin organize edildiği sosyal paylaşım ağlarını kapatmaması gerektiğini ifade etti.

   

  Clinton, “Mısır halkının evrensel haklarını savunuyoruz. Bunun içinde ifade özgürlüğü, birlik ve gösteri düzenlemekte var” dedi. Clinton ayrıca, yaşanan olayların fırsata çevrilerek Mısır halkının yasal haklarına cevap verecek politik, ekonomik ve sosyal reformlara kapı açılmasını istedi.

   

  Yaklaşık 10 bin kişinin sokaklara döküldüğü ilk gösterilerin ardından, Mısır halkı uyarılara meydan okurken, gösterilerin ikinci gününde Kahire’deki bir mahkemenin önünde göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı.

   

  Tunus’ta 23 yıllık rejimin ardından iktidarı protestoların hedefinde olan Mübarek’in, yerini oğlu Cemal’e bırakması bekleniyor. Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Arap Birliği lideri Amr Musa ise “Arap vatandaşları olarak üzgün ve öfkeliyiz. Tüm Arap dünyasında reformlar yaşanmalı” dedi.

  DÜNYA BASININDAN DİKKAT ÇEKEN DİĞER MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı