Gündem Haberleri

  Mısır'dan servetle ayrılabilir

  NBC News
  12.02.2011 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ülkeyi terk etmek zorunda kalırsa, milyarlarca dolarlık varlığa erişme fırsatı elde edebilir. Ancak tarihe bakıldığında, Mısır hükümetinin bu duruma müdahale etme olasılığı oldukça yüksek.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                        

              

  Farklı ajanslardan elde edilen verilere göre, Mübarek’in 2 milyar ile 3 milyar dolar arasında değişen bir varlığa erişme ihtimali var. Bu toplam varlığının ne kadarının Mısır dışında olduğu bilinmiyor. Mübarek’in eline geçecek varlıkların oldukça küçük bir miktar da olabileceği belirtildi.

   

  AP haber ajansına göre, Mısır’da bazıları Mübarek’in 70 milyar dolar değerinde varlığı yönettiğine inanıyor. Ancak ABD’li yetkililer, bu rakamın abartıldığına dikkat çekiyor. Yetkililer, ABD’nin en zengin kişisi olarak gösterilen, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in toplam mal varlığının 53 milyar dolar olduğunu söyledi.

   

  Finans araştırmaları şirketi Nardello & Co’nun inceleme birimi Başkanı Nick Peck, “İlk olarak dile getirilen rakamların abartılı olduğunu düşünüyoruz. Bahsedilen rakamların resmi kaynaklara ne kadar dayandırıldığından emin değiliz” dedi.

   

  HEP EVDE KALDI

  ABD’li yetkililer, tarihe bakıldığında, büyük diktatörlerin kontrolündeki varlıkların hep ülkelerinde kaldığının ortaya çıktığına dikkat çekti.

   

  Peck, Irak savaşının ardında, gizli yerlere saklanan milyonlarca dolar ve altın külçeler bulunduğuna işaret etti.

   

  Peck aynı zamanda, “İlk olarak kendi güvenliklerinden endişe eden diktatörler, her zaman varlıklarının bir kısmını ülkelerinde bırakma eğilimi göstermiştir. Ancak diktatör ülke dışında daha uzun süre kalmayı planlıyorsa, varlığını İsviçre bankalarına ya da farklı bir isimle Panama adalarında bir bankaya aktarma seçeneğine başvurabilirler” dedi.

   

  *Bu yazı NBC News’te “Mubarak could leave with 2bn dollars” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı