GeriGündem Mısır'dan ABD'li bakanın oğluna yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'dan ABD'li bakanın oğluna yasak

Mısır'dan ABD'li bakanın oğluna yasak
refid:19777633 ilişkili resim dosyası

Mısır hükümetinin, aralarında Obama kabinesinden bir bakanın oğlunun da bulunduğu ABD'li aktivistlere ülke dışına çıkma yasağı getirdiği öne sürüldü. Aktivistler, durumu, "defakto tutukluluk" olarak nitelendirdi.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Mısır yönetiminin kararının hedef aldığı kişiler arasında, Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitü'nün (IRI) Mısır Direktörü Sam LaHood da bulunuyor. Sam LaHood, ABD Ulaştırma Bakanı Ray LaHood'un oğlu.

Karar, Cumartesi günü Kahire'den uçmayı deneyen ama ülkeden ayrılamayan LaHood'un yanı sıra, üçü ABD'li dört IRI personeli ve altı Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI) çalışanını da bağlıyor.

Ajansa açıklamada bulunan NDI Mısır Direktörü Julie Hughes, kendilerine, "seyahat yasağıyla ilgili sözlü bilgilendirme" yapıldığını söyledi. Hughes, Pazar günü konula ilgili bir yazılı açıklama beklediklerini de ifade etti.

ABD'DEN MISIR ORDUSUNA 1.3 MİLYAR DOLAR

ABD, Mısır ordusuna her yıl 1.3 milyar dolar kaynak sağlıyor. Bu yardım, Mısır'daki ayaklanmalarda rol oynayan sivil toplum örgütleri, ordu güçlerince saldırıya uğradığından beri kamuoyunun tepkisine neden oluyor.

Bir aktivistin bildirdiğine göre, dört IRI üyesi için, kaydı bulunmayan bir STK'yı yönetmek ve bu STK'dan para almak suçlamalarıyla beş yıla kadar hapis isteminde bulunulabilir. 

IRI, şimdiye kadar konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Hem NDI hem IRI, kaynaklarının önemli bir kısmını ABD hükümetine bağlı ajanslardan sağlıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle