Gündem Haberleri

  Mısır'daki isyan hareketinin ana figürü: Baradey

  Reuters
  03.02.2011 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’da 10 gün önce başlayan ve Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’İn 30 yıllık iktidarını devirmeyi amaçlayan isyan hareketinin ana figürü Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed El Baradey. Mısır’daki muhalefet, ülkedeki kaosun dinmesi için Mübarek’in ülkeden gitmesini şart koşan Baradey’in başkan olmasını istiyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor   

   

  Mısır’ın gelecekteki lideri olabilecek 68 yaşındaki tecrübeli diplomat, geçmişiyle bu pozisyonu doldurabilecek en iyi aday olarak kabul ediliyor.

   

  Şubat 2010’da Mısır’a dönen Baradey, 2011’de başkanlığa aday olmasını isteyen muhalefet destekçileri tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) başkanlığından emekli olduktan sonraki dönemde Baradey, başkanlığa aday olması için seçimlerin adil bir biçimde yapılması şartını koştu.

   

  Baradey, seçim kampanyası başlatmak için insan haklarını öne çıkaran ve iktidarın gücünü denetleyen yeni bir anayasanın da içinde olduğu birtakım talepler sundu. Geçtiğimiz Haziran ayında destekçilerine seslenen Baradey, dürüst seçimler için kampanya yapmalarını istedi. Yaptığı çağrının ardından yaklaşık 3 bin 500 Mısırlı Kahire’nin güneyindeki Fayum kentinde bir araya geldi.

   

  Eylül 2010’da, Mısır’daki lider kadronun bir sonraki yıl değişeceğini belirten Baradey, hile karışacağını belirttiği Kasım ayındaki seçimlerin boykot edilmesini istedi.

   

  Perşembe günü ise Baradey, Mübarek’in gitmesi için vaktin geldiğini söyledi.

   

  HUKUK VE DİPLOMASİ

  17 Haziran 1942 tarihinde Kahire’de doğan Muhammed El Baradey, Kahire Üniversitesi ve New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Diplomatlık kariyerine 1964 yılında başlayan Baradey, Mısır’ın siyaset, hukuk ve silah denetimi alanlarındaki temsilcisi olarak Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde New York ve Cenevre’de bulundu.

   

  1974 yılında Mısır Dışişleri Bakanı’nın özel asistanı olan Baradey, dört yıl sonra Camp David’de İsrail ile varılan barış anlaşmalarını yapan ekibin içinde yer aldı. İki yıl sonra da BM’ye katıldı.

   

  UAEK KARİYERİ

  1984 yılında UAEK’ye katılan Baradey, 1997 yılında kurumun genel müdürlüğüne yükseldi. Baradey, UAEK’yi barış ve silahsızlanma gibi önemli siyasi konularda çekimser kalmayan bir kurum haline getirdi.

   

  ABD’nin Irak’ı işgal ettiği 2003 yılı öncesinde, Baradey işgali meşru kılmak için kitle imha silahlarına ait yeterli delil bulunmadığını açık sözlülükle dile getirdi. Bu davranışı, işgali başlatan dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un tepkisini çekti.

   

  Baradey’in UAEK Başkanı olduğu dönemde, İran’ın gizli nükleer programı ortaya çıkarıldı.

   

  Baradey, UAEK’nin başında bulunduğu 12 yılın ardından, Kasım 2009’da emekliye ayrıldı. 2005 yılında, Baradey ve UAEK, Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

   

  *Bu yazı "Leading Egyptian opposition figure Mohamed ElBaradei" başlıklı makaleden derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı