Gündem Haberleri

  Mısır'da oruç tutmayanlar için kanun talebi

  AA
  02.08.2012 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Mısır Müftüsü Ali Cuma, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den, Ramazan ayında kamu alanlarında alenen oruç tutmayanlar hakkında yasal düzenleme getirilmesini talep etti.

  Mısır Fetva Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise, bir Müslüman'ın Ramazan'da herhangi bir özrü olmadan kasten insanların gözü önünde yiyip içmesinin caiz olmadığı, bu kişilerin güzel bir şekilde uyarılması ve aksi şekilde hareket edenlerin cezalandırılması için görevlilerin tayin edilmesi gerektiği belirtildi.

  Yapılan açıklamada, "Bu şekilde davranmak kişisel özgürlük değildir. Aksine İslam'ın kutsiyetine karşı bir saldırıdır. Çünkü alenen oruç tutmamak, günahı aleni biçimde ilan etmektir. Bu da Müslüman bir ülkede saygı sınırlarının aşılması dolayısıyla haramdır. Ayrıca toplumun değerlerini açıkça ihlal etmektir. Bir Müslüman eğer sağlık sebeplerinden dolayı oruç tutamazsa, oruç tutamadığını gizlemesi gerekir. Gayri Müslim bir kişi bile Ramazan'da alenen yiyip içmiyorsa, oruç tutmayan Müslüman da en az bu derece duyarlı olmalıdır" ifadelerine yer verildi.

  MISIR'IN 'İSLAM ÜNİVERSİTESİ'NDEN FETVA

  Mısır'da bulunan El Ezher Üniversitesi İslami Araştırma Akademisi, aşırı sıcak bölgelerde oruç tutulamayabileceği yönünde fetva verdi.Ezher Üniversitesi İslami Araştırma Akademisi Üyesi ve Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'in danışmanı Hamid Ebu Talib yaptığı açıklamada, “Ramazan ayında sıcak bölgelerde yaşayan Müslümanlar, aşırı sıcakların devam ettiği ve orucun bünyeyi zayıflattığı durumlarda oruç tutmayabilir. Ramazan ayında bir bölgede sıcaklar artar ve oruç tutmak zor bir hal alırsa, o gün oruç bozulup başka bir günde kaza edilebilir. Çünkü oruç ibadetinin amacı insan hayatını tehlikeye sokmak değildir” şeklinde konuştu.

  Ebu Talib, fırın işçileri gibi ağır işlerde çalışanların Ramazan ayında oruç tutmayıp, oruç tutmanın daha kolay olacağı zamanlarda kaza yapmalarının caiz olduğunu belirtti. Ezher eski Fetva Kurulu Başkanı Şeyh Abdulhamid el-Atraş'ta Ebu Talib'le aynı kanaati paylaştığını ifade etti.

  Orucun insan hayatına zarar vermeyi hedeflemediğinin altını çizen Atraş, şiddetli sıcaklarda oruç tutmanın zararlı olduğunun kanıtlandığı bölgelerde oruç tutulmayabileceğini kaydetti.

  Sudan İslam Fıkıh Akademisi de Ramazan ayında sıcaklığın artması sonucu oruç tutmanın zorlaştığı Sudan'ın başlıca liman şehri olan Port Sudan ve civar
  şehirlerinde oruç tutmamanın caiz olduğu fetvasını vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı