GeriGündem Mısır'da Ilan Grapel'in serbest bırakılacağı iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'da Ilan Grapel'in serbest bırakılacağı iddiası

Mısır'ın başkenti Kahire'de geçen Haziran ayında İsrail gizli servisi Mossad için casusluk yaptığı iddiası ile tutuklanan Ilan Grapel'i Mısır'ın kısa bir süre sonra serbest bırakılabileceği ileri sürüldü.

İsrail'in Yedioth Ahranouh Gazetesi, Mısırlı yetkililerin Grapel'in serbest bırakılması konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, casusluk suçlaması ile Haziran'dan bu yana hapis yatan Grapel'in ABD Savunma Bakanı Leon Penetta'nın bu hafta Mısır'a yapacağı ziyaretin ardından ABD'ye dönebileceğini yazdı.Mısır'ın resmi haber ajansı MENA da, Grapel'in cezaevinde ailesi ile görüştürüldüğünü kaydederek, görüşmenin oldukça duygusal bir atmosferde gerçekleştiğini duyurdu.
Grapel'in hasta olan annesi de Mısır ve ABD'li yetkililere çağrıda bulunarak, oğlunun bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istedi.

MENA haberinde, Grapel'in serbest bırakılması karşılığında ABD'nin Mısır'a ekonomik destek miktarını arttırma önerisini Kahire'nin düşündüğünü ileri sürdü.
Arap medyasının ciddi gazetelerinden birisi olan El Hayat da Ilan Grapel'in serbest bırakılacağını ve önümüzdeki Salı günü Mısır'dan ayrılacağını iddia etti.
Kalıtsal, kronik bir hastalığa sahip olan Ilan Grapel, Mısır'da 25 Ocak tarihinde başlayan ve Mübarek'in istifası ile sonuçlanan halk ayaklanmasının ardından, Mossad adına Mısır'da protestoları kışkırtmak, mezhep ve din ayrımcılığı çıkarmaya çalışmakla suçlanıyor.

Mısır medyası, Grapel'e ait ünlü Tahrir Meydanı'nda ve Hristiyanlar ile Müslümanlar'ın çatışmalarına sahne olan İmbaba Meryem Kilisesi'nde çekilmiş çok sayıda fotoğraf yayınladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle