Gündem Haberleri

  Mısır'da gerginlik artıyor ekonomi diken üstünde

  EkoNet
  04.02.2011 - 09:19 | Son Güncelleme:

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Mısır'daki beş, Standard&Poor's ise iki bankanın notunu düşürürken, tırmanan olayların ülke ekonomisine zararı giderek artıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor      

   

  Moody's, not indirimi kararıyla birlikte yeni indirimlerin de takip edebileceği yönünde uyarı yaptı. Kuruluş, kararın, Mısır'ın bankacılık sistemini destekleme kapasitesine sahip olup olmadığı değerlendirmesi yapıldıktan sonra alındığını açıkladı. 

   

  Kurumun notunu indirdiği bankalar arasında, National Bank of Egypt, Banque Misr, Banque du Caire, Commercial International Bank ve Bank of Alexandria bulunuyor.

   

  Moody's, ülkede yönetime karşı yürütülen protestoların ekonomiyi tehdit ettiği gerekçesiyle ülkenin kredi notunu bir kadem düşürerek Ba2'ye çekmişti.

   

  Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's da National Bank of Egypt ve the Commercial International Bank'ın kredi notunu BB'den BB+'ya düşürdü.    

   

  İŞ DÜNYASI BÜYÜK ZARAR GÖRÜYOR 

  Karışıklıkların dinmek bilmemesi ülkedeki iş dünyasın da büyük oranda zarar görmesine neden oluyor. Turizm merkezi olan Mısır'daki yabancı ziyaretçiler kafileler halinde ülkeyi terk ederken, fabrikalar üretimlerine ara veriyor ve ulusal hava taşımacılığı şirketi EgyptAir tarifeli uçuşlarının ancak yüzde 25'ini gerçekleştirebiliyor.  

   

  Bununla birlikte, finans piyasaları tarafında da gergin bir bekleyiş yaşanıyor. Olayların Cuma günü alevlenmesinden önceki iki işlem gününde yüzde 17 düşen Kahire Borsası ve bankalar hala kapalı durumda bulunuyor. Bu kurumların ne zaman açılacağı belirsizliğini koruyor.

   

  Mısır'da tırmanan olaylar bölge ekonomilerindeki finansal piyasaları da olumsuz etkiledi. Dubai'de hisse senetleri yüzde 4'ten fazla değer kaybetti.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı