GeriGündem Mısır'da din çatışması alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'da din çatışması alarmı

Mısır'da din çatışması alarmı
refid:18948509-spot ilişkili resim dosyası

Mısır’da dün akşam saatlerinde başlayan ve en az 24 kişinin ölümü, 300’e yakın kişinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar, ülkede geniş çaplı bir din çatışması yaşanabileceği tartışmalarını yeniden güçlendirdi.

Başkent Kahire’nin Maspero bölgesinde dün gece yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak, 40’tan fazla kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin kaçının Müslüman, kaçının Hıristiyan olduğu belirtilmezken, Mısırlı yöneticiler din çatışması konusunda vatandaşları uyardı.

 

Zira Mısır'da son yıllarda Kıpti Hıristiyanları hedef alan saldırıların sayısında gözle görülür bir artış oldu. Özellikle bu yıl, yılbaşı gecesi ayini sırasında İskenderiye’de bulunan İki Aziz Kilisesi'ne düzenlenen bombalı saldırı, tansiyonu en üst seviyeye yükseltti. 

 

Uzmanlar, Kıptileri hedef alan saldırıların büyümesi ve artmasıyla, Mısır'ın Hıristiyanların kıyımıyla sonuçlanacak bir iç savaşın içine sürüklenebileceği uyarısında bulunuyor. 

 

Mısırlı Kıptiler, Ortadoğu'nun en büyük Hıristiyan topluluklarından birini oluşturuyor. 80 milyon nüfuslu Mısır'ın yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan Kıptilerin çoğunluğu İskenderiye Ortodoks Kıpti Kilisesine bağlı. Geri kalan 800 bin civarında Kıpti ise Katolik ve Protestan mezheplerine mensup.

 

İLK UYARI ALLEM'DEN GELDİ 

Mısır güvenlik biriminin 20 yıl boyunca başkanlığını yapan Fuad Allem, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, dün geceki çatışmaların temelindeki sorunlara bir yanıt bulunmazsa, Mısır’ın iç savaşa sürükleneceğini söyledi.

 

Allem, “Temeldeki sorunların çözülmesi için ciddi önlemler alınması gerek. Aksi takdirde bu durum bir iç savaşa dönüşebilir” dedi. Allem ayrımcı dini yasaların değiştirilmesi çağrısında bulundu.

 

Kabineyi olağanüstü toplantıya çağıran Mısır Başbakanı Essam Şeref ise dün akşam yaptığı konuşmada ülkenin tehlikede olduğunu belirterek, Mısır halkından “tahriklere teslim olmamalarını” istedi.

 

EL EZHER DİNİ LİDERLERİ GÖRÜŞMEYE ÇAĞIRDI

El Ahram gazetesi ise, “güvenlik güçlerinin Kıptilerin düzenlediği barışçıl bir yürüyüşe saldırısı” olarak tanımladığı olayın ardından ülkenin en üst düzey İslami yetkili kurumu El Ezher’in Müslüman ve Hıristiyan liderlere olağanüstü görüşme çağrısı yaptığını bildirdi.

 

Habere göre, görüşmeye Mısır’ın Kıpti Kilisesi'nin patriği Papa Üçüncü Şenuda da davet edildi.

 

İki Aziz Kilisesi'ne düzenlenen saldırının ardından, El Ezher tarafından başlatılan dinler üstü “Aile Evi” hareketinin çatısı altında yapılacak görüşmede, Müslüman ve Hıristiyan din adamları krizin büyümesini önlemek adına yollar arayacak.

 

DİN ÇATIŞMASI DEĞİL KIŞKIRTMA

Bununla birlikte yaşanan şiddet olaylarının aslında din çatışmasıyla ilgisi olmadığını, olayın asıl sebebinin vatandaşların güvenlik görevlilerine ve Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından yönetimi devralan askeri konseye duyulan öfkenin bir yansıması olarak görenler de var.

 

Geçtiğimiz günlerde, Hurriyet.com.tr’ye özel bir röportaj veren Mısır siyaseti uzmanı Reem Abou-al-Fadl, devrimden önce yaşanan bu tarz olayların ardında Mübarek hükümetinin parayla tuttuğu aşırı İslamcıların olduğunun kanıtlandığını belirtti.

 

Abou-al-Fadl, din çatışması korkusunun eski rejimin iktidarını sağlamlaştırma araçlarından biri olduğunun altını çizdi. Mısırlı uzman, konseyin büyük bir kısmının eski rejimle bağlantılı isimler olması nedeniyle benzer durumların bugün de yaşanabileceğine işaret etti.

 

SOSYAL MEDYADA DA EĞİLİM BU YÖNDE

Mısırlı eylemcilerin bazıları, dökülen kanın ardında hükümetin desteklediği provokatörlerin olduğunu belirtti. Özellikle Twitter gibi sosyal medya üzerinde yayılan mesajlarda, çatışmalarda olay yerindeki bazı “zorbaların” sorumluluğu olduğu ifade edildi.

 

Eylemciler, devlet televizyonunu Kıpti karşıtlığını alevlendiren yayınlar yapmakla suçladı.

 

Bağımsız El Şuruk gazetesi “Mısır devriminin kara gecesi” manşetiyle çıkarken, bir başka bağımsız gazete olan El Masri el Youm, olayın fotoğraflarının üzerine kanayan harflerle “Mısır” yazdı.

 

seturan@hurriyet.com.tr

http://twitter.com/sevinturan

 

Sevin Turan


Yorumları Göster
Yorumları Gizle