Gündem Haberleri

  Mısır'da 25 Ocak olaylarını araştırma komisyonu kuruluyor

  AA
  06.07.2012 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin, göstericilerin öldürüldüğü ve yaralandığı 25 Ocak devrimi olaylarını araştırmak üzere, “Gerçekleri Araştırma, Bilgi ve Kanıt Toplama Komisyonu” kuracağı belirtildi.

  Kurulacak komisyonun görevleri arasında, yürütme organının uygulamalarının denetlenmesi, yürütme ile yargı arasındaki işbirliğinin düzeyinin belirlenmesi ve bu organların eksikliklerinin tespiti gibi konular da bulunacak.

  Komisyon, 25 Ocak devriminde meydana gelen olaylarla ilgili delilleri toplama ve olayların meydana geldiği yerleri inceleme görevini de üstlenecek. Komisyonun yetkileri arasında, göstericilere karşı işlenmiş ve soruşturma açılmamış suçlarla ilgili belge ve delillerin toplanması ve açıklanması da yer alıyor.

  Başkanlığını Ferid Fehmi Yusuf el-Cezairi'nin yapacağı komisyonun gözlemci üyeleri arasında devrim gençleri ile yaralı ve şehit ailelerini temsilen 6 kişi de yer alacak.

  Komisyon, çalışmaları kapsamında uzman ve yetkililerden yardım alacak, ayrıca bu kararın yayımlanmasından en geç iki ay sonra çalışma sonuçlarını ve tavsiyeleri içeren raporu Cumhurbaşkanı Mursi'ye sunacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı