GeriGündem Mısır üzgün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır üzgün

Mısır üzgün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi üzerine, Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz başkanlığındaki heyet, Mısır’ın başkenti Kahire’deki temaslarını tamamladı.

Yılmaz, Mısır gezisinin ardından Hürriyet’e, “Mısır, Türkiye ile ilişkilerinin bu seviyede olmasından üzgün. Ama bunun Cumhurbaşkanı ve hükümetin politikasından kaynaklandığını beirtiyor” dedi.

TIKANIKLIK NASIL AŞILIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz’ın yanı sıra TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın da yer aldığı CHP heyeti; Mısır Parlamentosu, Mısır Dışişleri Bakanlığı ve Mısır Sanayi Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yaptı. Yılmaz, “Mısır ve Türkiye ilişkilerinin boyutlarını her açıdan ele aldık. İki ülke ilişkilerinde nerelerde tıkanma olduğuna ve bu tıkanıklığın nasıl açılacağına ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Mısırlı yetkililer, Türkiye ile ilişkilerin bu seviyede olmasından çok üzgünler. Ama bunun şu andaki Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin politikasından kaynaklandığını belirtiyorlar” dedi. 

SİYASİ MECRAYA UZANMADAN

Görüşmelerin çok olumlu bir havada geçtiğini ifade eden Yılmaz, “İki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve küresel konular da konuşuldu. Devlet ciddiyetiyle ve görüşmenin olabildiğince siyasi bir mecraya uzanmasına izin vermeden, objektif değerlendirmeler yaptık” dedi.  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle