Gündem Haberleri

  Mısır tarihinin en büyük hükümet protestosuna hazırlanıyor

  Guardian
  28.01.2011 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Kahire’nin tarihindeki en büyük hükümet karşıtı protestoya hazırlandığı gün, tüm cephelerden artan bir baskı altında kalıyor. Düzenlenecek olan protesto gösterisinde, Mübarek’in en güçlü muhalifi Muhammed El Baradey’in, yeni bir rejim çağrısı yapması bekleniyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor            

  Son 30 yıldan beri iktidarda olan ve ülkenin en güçlü muhalefet gücü Müslüman Kardeşleri yasaklayan Mübarek, Cuma günü düzenlenecek protestolar için yapılan son çağrıları desteklediğini belirtti.

   

  Birleşmiş Milletler (BM)Atom Enerjisi Kurumu’nun eski başkanı olan El Baradey, basın mensupları ve güvenlik birimlerinin doldurduğu Kahire havaalanına geldiği geçtiğimiz gün, “Mısır için kritik bir zaman ve ben Mısır halkının yanında olmak için geldim” dedi.

   

  Yoğun kalabalığın arasından, eşiyle birlikte ilerlemeye çalışan Baradey’e bir gazeteci, “Yarın sokaklarda olacak mısınız” diye sorarken, destekçileri, Baradey’e onu yanlarında görmek istediklerini belirtti.

   

  Mısır’daki mevcut rejimin değişmesini istediği belirten Baradey, “Rejim insanların ihtiyaçlarını dinlemiyordu… Eğer, başta gençler olmak üzere insanlar dönüşümde yer almamı istiyorsa, onlara sırtımı dönmeyeceğim. Benim önceliğim… yeni rejimin hayata geçtiğini ve Mısır’ın barışçı bir dönüşüm yaşadığını görmek” dedi.

   

  Baradey ayrıca, “Hükümetin insanlara kulak vermesini ve şiddete başvurmamasını istiyorum. Artık geri dönüş yok. Umarım, rejim şiddete son verir, insanları gözaltına almaktan vazgeçer, işkenceyi bitirir. Bu kesinlikle çok üretici olacaktır” ifadesini kullandı.

   

  El Baradey’in gelişi, Mısır’da şiddetli gösterilerin devam ettiği, hatta Süveyş’te gökyüzünün dumanlarla kaplı olduğu saatlere denk geldi. Dönüşünden önce CNN’e konuşan Baradey, Mısır hükümetini istikrarlı olarak tanımlayan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın sözlerini hor görerek, “Clinton’ın, Mısırı hükümetinin istikrarlı ve insanların ihtiyaçlarına eğildiğine yönelik açıklamaları beni aşkına çevirdi. Bende kendime hangi bedel karşılığı istikrar diye sordum. 29 yıldır süren sıkıyönetim mi? 30 yıldır devam eden katılaşmış rejim mi? Hileli seçimler mi? Bu istikrar değil, bu borç alınmış zamanda yaşamaktır” dedi.

   

  Baradey, Clinton’ı eleştirisine devam etti ve “100 bin genç insanın çaresizliğini ve temel hakları için sokaklara döküldüğünü görünce, Clinton’ın ‘demokrasi, insan hakları’ gibi şeyler diyeceğini düşündüm” dedi.

   

  Müslüman Kardeşlik örgütü, bugüne dek altı kişinin öldüğü ve bin kişinin gözaltına alındığı gösterilerin dördüncü gününde desteğini iyice artırmayı planlıyor. Örgütün liderlerinden Muhammed Mursi, “Bu hareketi biz sürüklemiyoruz, onunla hareket ediyoruz. Öncü olmak niyetimiz değil ancak onun bir parçası olmak istiyoruz” dedi.

   

  Protestonun organizatörleri, hükümet karşıtı gösterilerin başlamasından bu yana en büyük kalabalığın sokaklara dökülmesini ve 1977’den bu yan düzenlenen en büyük gösterinin gerçekleşmesini bekliyor.

  Öte yandan, isyanı bastırmak için bugün açıklamada bulunan Mısır’ın iktidar partisi, “diyaloga hazır olduklarını” belirtti ancak göstericilere sunmak adına hiçbir imtiyaz öne sürmedi.

   

  Çok büyük bir protesto gösterisiyle karşılaşacaklarını bekleyen Başbakan Ahmed Nazif ise vatandaşlarına ‘kendilerini kontrol etmeleri’ çağrısında bulundu. Gösteride, katılımcıları karşılayacak miktarda polis bulunması bekleniyor.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı