Gündem Haberleri

  Mısır Suriye için harekete geçti

  Hürriyet Planet
  27.08.2012 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, ülkesinin bölgede üstlenmeyi hedeflediği yeni liderlik rolü doğrultusunda Suriye’deki krizin sona erdirilmesi için devreye girdi. Mursi, bu bağlamda İran’da temaslarda bulunacak.

  Mursi’nin girişiminin temelinde, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da katılımıyla oluşturulması öngörülen dört ülkelik komite yer alıyor.

   

  Arap Birliği ile Birleşmiş Milletler’in Suriye’deki çatışmaların iç savaşa dönüşmesini önleme girişimlerinden başarısız olmasının ardından, Mursi’nin bu planı iddialı ve bağımsız bir adım olarak değerlendiriliyor.

   

  Mursi’nin sözcüsü Yaser Ali, dün yaptığı açıklamada, “Dört ülkelik komiteyi başarıya ulaştırmaya kararlıyız” dedi. Mursi’nin bu doğrultuda İran’ın yanı sıra Rusya ve Çin’i de ziyaret edeceğini ifade eden Ali, “Misyonun bir kısmı Çin, bir kısmı Rusya, bir kısmı da İran’da” dedi.

   

  BAŞARI ŞANSI VAR
  Mursi’nin girişimi, ABD’yle işbirliğini gerektirmekle birlikte, Batı’nın Suriye’deki akan kanı durdurma hedefleriyle de büyük oranda uyumlu. Mısır lideri daha önce de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a iktidardan çekilme ve ülkesinde akanı durdurma çağrısı yapmıştı.

   

  Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler’in başarısızlıklarına karşın bazı analistler Mursi’nin bölgesel yaklaşımının barışı sağlama yönünde daha başarılı olabileceğine inanıyor.

   

  Uluslararası Kriz Grubu’ndan Suriye uzmanı Peter Harling, “Esad rejimine ulaşmak için kanallara ihtiyaç olduğu ortada. Durumdan memnun olmayan be olumlu bir rol oynuyor gibi görünmek isteyen insanlardan faydalanılmalı. Ancak İran’ın dahil olduğu herhangi bir girişime Batı kampı dahil olamaz. ABD’nin müdahil olması imkansız olurdu” dedi.

   

  SURİYE İRAN'IN PLANINA DESTEK VERDİ
  Öte yandan İranlı bir milletvekili de Suriye lideri Esad’ın İran’ın barış planına destek verdiğini söyledi.

   

  İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Şam ziyaretinin ardından ISNA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Suriye Devlet Başkanı ile İran’ın çabalarının Bağlantısızlar Zirvesi’nde nasıl hayata geçirilebileceğini konuştuk” dedi.

   

  İran’ın da zirveye katılan ülkelere nükleer programı için destek çağrısı yapacağı belirtildi.

   

  PARÇİN ADIMI

   

  İran'da, devlete bağlı "yjc.ir" internet sitesinden bugün, Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Mehdi Ahundzade'nin bir mesajı yayımlandı.

   

  Ahundzade mesajında, Batı'nın şüpheyle baktığı ve İran'ın nükleer faaliyetler gerçekleştirdiğini düşündüğü Parçin askeri sitesini, Bağlantısızlar Hareketi zirvesine katılan liderlere açabileceği sinyalini verdi.

   

  İran'ın şeffaf olduğunu göstermek için yapabileceği böyle bir hamlenin, yine de Birleşmiş Milletler açısından tatmin edici adım olarak algılanmayacağı düşünülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı